APU13: w poniedziałek rusza największa konferencja AMD dla deweloperów, dostępna transmisja online
Już w najbliższy poniedziałek, 11 listopada, rozpoczyna się AMD Developer Summit 2013 (APU13) — coroczna konferencja dla deweloperów i wszystkich na poważnie zainteresowanych rozwijanymi przez AMD technologiami. W tym roku miejscem spotkania jest San Jose w Kalifornii, a dla tych, którzy do Stanów Zjednoczonych nie mogą się wybrać przygotowano ogólnodostępną transmisję wszystkich najważniejszych sesji.
09.11.2013 | aktual.: 09.11.2013 12:29
Sercem APU13, jak co roku, są zagadnienia związane z tzw. przetwarzaniem heterogenicznym, czyli współpracy centralnego procesora (CPU) oraz procesora graficznego (GPU). Jest to możliwe dzięki połączeniu tych dwóch procesorów w jednym zintegrowanym układzie scalonym. Sama koncepcja nie jest nowa, bo zaprezentowano ją jeszcze w 2011 roku. Od tamtej pory technologia ta dynamicznie ewoluuje, a w nomenklaturze AMD układy tego typu nazywane są właśnie APU (wcześniej Fusion). Konferencja APU13 przyniesie długo oczekiwaną premierę kolejnej generacji APU o nazwie kodowej Kaveri, która wprowadzi największe zmiany od czasów Trinity. Kaveri, który będzie produkowany w 28nm procesie technologicznym, odchodzi od znanych dotychczas rdzeni CPU Piledriver na rzecz Steamroller, po stronie GPU z kolei pojawi się Graphics Core Next obecny w kartach Radeon HD 7000. Co ważne, wreszcie oba układy będą korzystać ze współdzielonej pamięci i zunifikowanej przestrzeni adresowej (hUMA), co pozwoli na znaczne podniesienie wydajności i obniżenie zapotrzebowania na energię. Więcej szczegółów już wkrótce.
Kaveri to naturalnie nie wszystko. Część wystąpień podczas APU13 poświęcona zostanie także cyfrowej rozrywce nowej generacji, w tym konsoli Sony PlayStation 4, która napędzana jest właśnie układami pochodzącymi od AMD. W tym kontekście bardzo interesująco zapowiadają się sesje dotyczące dedykowanemu pecetom API o nazwie Mantle, o którym najgłośniej zrobiło się przy okazji niedawnej premiery Battlefield 4. Za sprawą patcha spodziewanego w grudniu tego roku ma on bowiem otrzymać możliwość pełniejszego wykorzystania układów graficznych AMD właśnie dzięki Mantle. Szerzej o tym nowym niskopoziomowym API stworzonym przez AMD pisaliśmy już kilka tygodni temu, najpewniej jednak więcej oficjalnych informacji pojawi się podczas konferencji APU13.
Swoje pięć minut będzie miała także działka serwerowa, która również korzysta z dobrodziejstw układów APU i technologii HSA. Na scenie w ramach jednego z keynote'ów pojawi się także przedstawiciel Oracle, który będzie próbował przekonać publiczność, że Java jeszcze nie umarła, a ożywić ma ją właśnie HSA. Złośliwi mogliby zauważyć, że w tytule prezentacji (Rola środowiska Java w przetwarzaniu heterogenicznym i jak Ty możesz pomóc) daje się wyczuć pewną nutkę desperacji, ale zobaczymy co z tego wyniknie. Najciekawsze informacje z pierwszej ręki będziemy relacjonować dla Was na bieżąco. APU13 rozpoczyna się w poniedziałek, 11 listopada i potrwa do środy, 13 listopada. Początek transmisji online w nocy z poniedziałku na wtorek o godzinie 1:00 czasu polskiego. Pełny harmonogram transmisji, jak i linki umożliwiające uczestnictwo w streamingu można znaleźć na stronach AMD. Do uruchomienia transmisji wymagana jest rejestracja, stąd warto zrobić to odpowiednio wcześniej. Jeśli ktoś nie lubi zarywać nocy, nagrania prezentacji dostępne będą także później.
Jeśli nurtują Was jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nowych układów APU, przetwarzania heterogenicznego, technologii wykorzystanych w konsolach PlayStation albo biblioteki Mantle, czekamy na Wasze komentarze — w miarę możliwości postaramy się zadać najciekawsze pytania przedstawicielom firmy i opublikować odpowiedzi.