Arcabit 2014 teraz z silnikiem antywirusowym BitDefendera
Na rynku znajdziemy obecnie wiele pakietów do ochrony komputera i tożsamości użytkowników. Jedne są lepsze, inne gorsze, choć często zależy to od osobistych preferencji, a już na pewno od konkretnych potrzeb. Warto przypomnieć tu sobie i polskie akcenty: mks_vir, jaki zadebiutował już w 1987 roku, a jaki niektórzy z naszych mieli okazję używać, gdy łącze internetowe nie było jeszcze specjalnie popularne. Niestety po wielu latach, w 2011 roku spółka upadła, przejęła ją firma Arcabit, która tworzy własne pakiety do niedawna znane jako ArcaVir, a obecnie nazywające się tak samo jak i firma. Skuteczność tego rozwiązania była powiedzmy sobie delikatnie… kiepska. Zachęcały za to dobre warunki licencjonowania. Niedawno pojawiła się nowa wersja, która może znacząco zmienić postrzeganie tego oprogramowania.
To co powinno zwrócić naszą uwagę na samym początku przygody z Arcabit Internet Security 2014 to przede wszystkim nowy, znacznie odświeżony interfejs. Jest on bardzo minimalistyczny i do bólu czytelny. Oprócz samego modułu antywirusowego, zawiera on także interaktywną zaporę sieciową, a także kilka dodatkowych narzędzi: moduł tworzenia kopii zapasowej, sprawdzanie aktualizacji systemu Windows, rozbudowany menadżer procesów, a co ciekawe, także menadżer plików. Nie zabrakło oczywiście tak ochrony poczty email, jak i skanowania przeglądanych stron internetowych i systemu antyspamowego. Najważniejsza zmiana kryje się jednak pod maską: nowa wersja Arcabit korzysta z silnika antywirusowego firmy BitDefender.
Co prawda wiemy dokładnie, jaki zakres obejmuje wykupione rozwiązanie, niemniej skuteczność znacznie się poprawiła i teraz pakiet naprawdę nie ma się czego wstydzić. Trzeba natomiast przyznać, że technologia stworzona przez rumuńską firmę to czołówka światowych rozwiązań antywirusowych. Czy zastosowanie silnika innego niż własny to złe rozwiązanie? Wielu producentów korzysta z silników stworzonych przez inne firmy i dobudowuje je własnymi dodatkowymi technologiami. Przykładami takimi jest chociażby popularny pakiet G Data, czy darmowe rozwiązanie 360 Internet Security.
W tym wypadku niewielkie znaczenie ma to, czy użyje się zupełnie nowego czy już istniejącego rozwiązania. Ważne, aby zaoferować użytkownikom możliwe najwyższy poziom bezpieczeństwa. Czy nowa edycja Arcabit zmyje dosyć kiepską opinię jaką zbudowała sobie poprzez poprzednie edycje? Ma ku temu spore szanse. Najnowszą wersję demonstracyjną całego pakietu Arcabit Internet Security oraz samodzielnego antywirusa Arcabit AntiVirus znajdzie oczywiście w bazie aplikacji naszego serwisu. Zachęcamy do dzielenia się wrażeniami z nowej wersji.