Artykuł na Wikipedii jest za długi? Przeczytaj definicję na TL;DR Wikipedia
Blog TL;DR Wikipedia rozwiązuje jeden z podstawowych problemów użytkowników Otwartej Encyklopedii. Zamiast rozbudowanych artykułów, znajdziemy na nim jedynie krótkie definicje pojęć — w sam raz dla Internautów, którzy chcą zdobyć szeroką wiedzę w 10 sekund (pod warunkiem, że znają trochę języka angielskiego), a przy tym uśmiechnąć się, bądź zastanowić nad otaczającą rzeczywistością.
06.05.2014 18:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wikipedia rośnie z każdym dniem. Artykuły, które w niej znajdziemy, często świetnie wyjaśniają, z czym mamy do czynienia, ale dotarcie do definicji potrafi wymagać przebrnięcia przez kilka, a nawet kilkanaście zdań. To zdecydowanie za dużo.
TL;DR Wikipedia zbiera tylko jednozdaniowe definicje pojęć. Nazwa bloga pochodzi od popularnego w angielskojęzycznym Internecie skrótem Too Long; Didn't Read, który oznacza nie mniej i nie więcej niż „za długie, nie czytałem”. Blog jest swojego rodzaju skondensowaną encyklopedią, w której definicje trafiają w sedno i jednym zdaniem przekazują czytającemu istotę rzeczy. Do tego są okraszone odrobiną mniej lub bardziej grzecznego, ale przede wszystkim trafnego, humoru (na przykład definicja szminki). Blog prowadzony jest w języku angielskim, definicje po przetłumaczeniu wyglądają mniej-więcej tak:
Internet Explorer Internet Explorer (lub IE) to przeglądarka internetowa, która była używana do oglądania Internetu przez dial-up.
Luka Heartbleed Luka Heartbleed to luka w bezpieczeństwie serwerów na całym świecie, przez którą musisz zmienić jedną literę w tym haśle, którego wszędzie używasz.
Lustro Obecnie lustro prawdopodobnie jest najczęściej fotografowanym przedmiotem na świecie.
Ekonomia Ekonomia jest gałęzią nauk społecznych, zajmującą się ograniczaniem kompletnego upadku systemu finansowego danego kraju do jednego na 10 lat zamiast co roku.
Życiorys Życiorys to podsumowanie na piśmie wszystkich zawodowych osiągnięć, które autor wymyślił.
W definicjach nie brak też odniesień do kultury, historii czy geografii, ale niestety odnoszą się one głównie do rzeczywistości amerykańskiej.