ASRock zrobił niespodziankę. Tanie płyty główne AMD lepsze niż sądzono
Nowe płyty główne AMD mają być ciekawą propozycją do budowy tanich komputerów na bazie procesorów AMD Ryzen 7000. Funkcjonalność płyt została ograniczona, ale część opcji na niektórych modelach nadal działa. Przykładem może być obsługa superszybkich dysków SSD pod PCI-Express 5.0.
04.04.2023 | aktual.: 04.04.2023 12:39
Płyty główne AMD A620 dopiero pojawiły się na rynku. Producenci przygotowali podstawowe konstrukcje, które współpracują z procesorami AMD Ryzen 7000 pod gniazdo AM5 i dwukanałowymi zestawami pamięci DDR5 RAM. W większości modeli przewidziano tylko niezbędny zestaw portów, więc możliwości sprzętu są mocno ograniczone.
Użytkownicy muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami funkcjonalności. Płyty A620 teoretycznie nie wspierają interfejsu PCI-Express 5.0, więc karty rozszerzeń i dyski SSD działają maksymalnie w trybie PCI-Express 4.0.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dysk SSD PCIe 5.0 na płycie AMD A620? To działa
Wygląda na to, że ograniczenia nie dotyczą wszystkich modeli. Serwis WCCFTech opublikował zrzuty ekranu, które potwierdzają działanie superszybkich dysków SSD pod PCI-Express 5.0 na płycie głównej ASRock A620M Pro RS WIFI (czyli na modelu, gdzie takie dyski według specyfikacji nie powinny działać z pełną przepustowością).
Dysk CFD Gaming Gen 5 NVMe SSD uzyskał na nowej płycie głównej transfery odczytu i zapisu na poziomie 10 000 MB/s. Informacja wzbudziła spore zaskoczenie, bo takie wyniki są nieosiągalne dla interfejsu PCI-Express 4.0, więc nośnik musiał już działać w trybie PCI-Express 5.0.
AMD może zablokować nieoficjalne funkcje
Na ten moment nie wiadomo, które płyty główne AMD A620 obsługują dyski SSD w trybie PCI-Express 5.0 (na obsługę kart rozszerzeń raczej nie ma co liczyć). Nie wiadomo też, czy taka funkcjonalność będzie ciągle dostępna w płycie ASRock A620M Pro RS WIFI (i ewentualnie innych modelach). AMD może zablokować nieoficjalne funkcje za pomocą nowego BIOS-u i odpowiednich mikrokodów AGESA.
Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl