ASUS Tinker Board ma poradzić sobie tam, gdzie Raspberry Pi jest zbyt słabe
Od jakiegoś już czasu w Sieci plotkowano, że na rynekjednopłytkowych komputerów dla hobbystów zamierza wejść potentatbranży PC, przynosząc w dobrej cenie sprzęt niezrównanejwydajności i pewnym wsparciu na przyszłość. Plotki znalazłypotwierdzenie. To już nie kolejny nieznany chiński startup, ale samASUS, a jego 90MB0QY1-M0EAY0 Tinker Board (by użyć pełnej nazwy)wygląda na sprzęt, który może przyciągnąć do siebieniezależnych deweloperów.
Trudno zaprzeczyć, że jako platforma sprzętowa Raspberry Pistoi mocno w miejscu. Wprowadzona na rynek w zeszłym roku trzeciageneracja Maliny dławiła się ograniczeniami jeszcze pierwszejgeneracji, a nowy, zdecydowanie szybszy układ SoC, wykonano warchaicznym procesie 40 nm – co przyniosło naprawdę sporeproblemy z chłodzeniem. I gdyby nie fenomenalna społecznośćskupiona wokół Raspberry Pi, to chyba trudno byłoby ten komputereksprzedawać. A gdyby udało się tę społeczność choć w jakimśstopniu „ukraść”?
Tajwański producent nie ukrywa, że właśnie na Raspberry Piwzorował się, projektując swój komputerek Tinker Board. RaspberryPi jest już długo na rynku, chcemy rozszerzyć więc możliwościwyboru dla użytkowników – ta płytka zapewnia wsparcie dla 4K,daje większą wydajność procesora, szybszy Ethernet i więcejpamięci, wyjaśniająprzedstawiciele Asusa. Fizyczne rozmiary niemal takie same,podobne są układ złączy oraz wyprowadzenie pinów GPIO, jednakdzięki lepszemu sprzętowi płytka pozwoli na realizację projektów,które są niemożliwe nawet dla Raspberry Pi 3.
W porównaniu do Raspberry Pi 3 Model B, specyfikacja ASUS TinkerBoard jest niezła: główne atuty to niemal dwukrotnie szybszyprocesor (czterordzeniowy Rockchip RK3288 1,8 GHz z GPU Mali T-764),2 GB RAM, wsparcie dla sprzętowej akceleracji wideo H.264 4K 60 FPS,wydajny gigabitowy kontroler Ethernetu, lepszy układ dźwiękowy(192 kHz/24 bit), wyprowadzenie sygnału S/PDIF oraz czip radiowy zmożliwością podpięcia zewnętrznej anteny. Do tego ASUS obiecuje,że TinkerBoard będzie w stanie korzystać z wielu rozszerzeńRaspberry Pi nasadzanych na GPIO.
Debian GNU/Linux 8 "jessie" on RK3288 (MiQi SBC) from mqmaker
Właściwie można wymienić jedynie dwa słabe punkty tejciekawej maszynki. Pierwsza to większe zużycie energii – przypełnym obciążeniu CPU i GPU nawet 10 W. Drugie to znacznieskromniejsze wsparcie software’owe. Póki co dostępny jest asusowysystemu na bazie Debiana 8 (z łatkami dla Kodi), z czasem mamyspodziewać się pełnego wsparcia przez linuksowy kernel, jakrównież Androida 7.0. Dokumentacji za wiele też jeszcze nie ma,pomocne może być wikiRockchipa oraz doświadczenia z płytkąMiQi (są tam m.in. łatki dla Linuksa 4.9).
Nowy komputerek dopiero wchodzi do sklepów, w brytyjskimFarnell.comchcą za niego (z VAT) 55 funtów, w niemieckim Proshopie66 euro.W polskich sklepach tego sprzętu nie zauważyliśmy,pozostaje mieć nadzieję, że Botland szybko go wprowadzi do swojejoferty – Tinker Board naprawdę nieźle się zapowiada, a pozycjaproducenta pozwala sądzić, że nie zostanie zapomniany jak innikonkurenci Raspberry Pi.