Auta Ubera wjeżdżają na drogi Poznania i Wrocławia – do niedzieli za darmo
Mieszkańcy Poznania i Wrocławia, którzy cierpią na fobiespołeczne mogą się radować – Uber pojawił się właśnie wtych miastach. Teraz by wezwać transport osobowy, który nie jesttaksówką, nie trzeba już rozmawiać z dyspozytorką przez telefon.Wystarczy użyć mobilnej aplikacji. Co najlepsze, klienci w tychmiastach dostają darmowe przejazdy.
Korzystanie z Ubera nie wymaga szczególnych umiejętności. Po zainstalowaniuaplikacji na smartfonie (dostępne są wersje na Androida,iOS-aoraz WindowsPhone), wystarczy się zalogować, wprowadzić pożądany adreslub wskazać go na mapie, sprawdzić wycenę wyjazdu, a następniezatwierdzić zamówienie. Płatność realizowana jest poprzezpodpiętą do konta Uber kartę kredytową czy płatniczą, nic więctu nie wynegocjujecie z kierowcą. Zgodnie z obietnicami aplikacjipowinien pojawić się on już po kilku minutach od złożeniazamówienia, ale pamiętajmy, że te pseudotaksówki nie sąpojazdami uprzywilejowanymi, a korki na naszych drogach (szczególniewe Wrocławiu) potrafią być spektakularne.
Czy warto korzystać z Ubera? To oczywiście zależy od osobowościużytkownika. Nie jest bowiem tak, że Uber zapewnia dostęp doznacząco tańszych środków transportu. Względem „standardowego”radio-taxi cena może być niższa o kilkanaście procent, jednakjest przecież wiele niestandardowych firm taksówkarskich iquasitaksówkarskich, działają też „pirackie” transportyosobowe dla krewnych i znajomych królika, oferujące naprawdękonkurencyjne ceny. Poza tym każdy, kto ma żyłkę do handlu, możez taksówkarzem swoje wytargować – w Uberze niczego niewytargujemy, bo tutaj kierowca jest tylko dodatkiem do maszyny, któryi tak zapewne zostanie w końcu wyeliminowany, gdy pojawią sięsamoprowadzące się auta.
Co więcej Uber nie ma w rzeczywistości stałego cennika. 5złotych na start i 25 gr za minutę są tu niezmiennikami, jednakstawka kilometrowa 1,40 zł, może ulec nawet kilkukrotnemupowiększeniu w razie bardzo wysokiego zainteresowania usługą. Niesposób ukryć, że podobne praktyki stosują jednak firmytaksówkarskie. Dlatego jedyne, co możemy poradzić, to pozainstalowaniu aplikacji nie usuwać z książki telefonicznejnumerów radio-taxi, lecz za każdym razem sprawdzać, czy sięopłaca – i czy faktycznie bawi nas taki model transportuosobowego.
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej sprawie. O ile uzyskanie licencji taksówkarskiej wiąże się z koniecznością spełnienia wielu wymogów, to kierowcą Ubera może zostać praktycznie każdy. Wystarczy prawo jazdy kat. B, zaświadczenie o niekaralności, informacja z policji o popełnionych wykroczeniach drogowych oraz ubezpieczony samochód, mający nie więcej niż 10 lat. Nie trzeba nawet znać topografii miasta. Po co zresztą, skoro mamy nawigację GPS?