Autodesk otworzył swoją drukarkę 3D, każdy może ją złożyć
Autodesk poważnie podchodzi do drukarki przestrzennej Ember, która ma być projektem zupełnie otwartym. Firma dotrzymała słowa i udostępniła pliki i schematy, dzięki którym można samodzielnie złożyć sobie urządzenie.
Ember to drukarka wykorzystująca stereolitografię i cyfrowe przetwarzanie światła przy drukowaniu z fotopolimerów. Drukarka ma pracować z dokładnością do 50 mikronów na płaszczyźnie XY i od 10 do 100 mikronów w osi Z. Drukowany obiekt może mieć wymiary 64×40×134 mm. Urządzenie zostało przystosowane do pracy z otwartą platformą Spark, więc będzie można na niej drukować z dowolnego programu, aplikacji lub strony współpracującej z platformą. W praktyce drukowanie ma być łatwe i całkiem efektowne:
Ember 3D Printer time lapse
Na stronie projektu można już znaleźć pliki, z których można wydrukować części do każdego z komponentów drukarki oraz listę niezbędnych materiałów. Dzięki interaktywnym prezentacjom projektu można przyjrzeć się każdej śrubce, a projekt można pobrać w jednym z licznych formatów (Fusion, Inventor, STL, DWG i inne), wiec by je przeglądać nie trzeba sięgać po programy firmy Autodesk. Dostępny jest także kompletny schemat, który pozwala złożyć drukarkę.
Wszystkie materiały zostały objęte licencją Creative Commons Attribution Share Alike i są otwarte dla każdego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by złożyć sobie taką drukarkę w domu lub nawet rozpocząć komercyjną produkcję. W tym drugim przypadku jednak należy pamiętać o podaniu źródła, odpowiednich odnośników i licencji, a jeśli projekt zostanie zmodyfikowany, należy udostępnić go na identycznych zasadach. Nazwa również musi się różnić – marka Ember należy do firmy Autodesk.
Wcześniej Autodesk udostępnił także dokumentację pozwalającą produkować fotopolimerową żywicę PR48, którą można wykorzystać do drukowania w Ember, dzięki czemu hobbyści mogą robić ją sami, a producenci udoskonalić. Przepis jest dostępny na licencji Creative Commons Attribution w wariancie Share Alike 4.0 International. Uruchomione zostało także forum, ale na razie świeci pustkami.
Wszystko wskazuje na to, że Autodesk wykorzystuje otwarte źródła, by zapewnić szybszy rozwój swoim produktom. Drukowanie sobie drukarki 3D brzmi jak dobra zabawa, ale z finansowego punktu widzenia jest kiepskim pomysłem. Otwartość projektu daje jednak możliwość rozbudowy każdemu zainteresowanemu, a licencja gwarantuje, że ulepszone rozwiązanie będzie dostępne dla wszystkich – w tym dla firmy Autodesk.