Banana Pi BPI‑R64. Stwórz swój własny router
Banana Pi to seria komputerów jednopłytowych (nieco podobna np. do Raspberry Pi) chińskiego Shenzhen SINOVOIP Co. Ltd. Jest wiele odmian do różnych zastosowań czy rozszerzeń. Właśnie wypuszczono kolejną wersję z linii przeznaczonej na routery.
28.08.2019 | aktual.: 06.09.2019 22:32
Jak podaje liliputing, Banana Pi BPI-R64 z racji posiadania odpowiednich interfejsów i możliwości rozszerzeń świetnie sprawdzi się w roli routera. Oczywiście zakup płyty głównej, to tylko pierwszy stopień do posiadania działającego urządzenia zarządzającego naszą siecią. Trzeba jeszcze zaopatrzyć się w dodatkowe moduły i komponenty, wgrać i ustawić oprogramowanie.
Dwurdzeniowy ARM, gigabit Ethernet i WiFi ac
Prezentacje płyty najlepiej zacząć od procesora. To dwurdzeniowa jednostka ARM Cortex-53. A konkretnie MediaTek MT7622 (SoC dedykowane specjalnie dla routerów), której pomaga 1 GB RAM i 8 GB eMMC (skromniej niż przy ostatnich Raspberry Pi). Urządzenie ma 4 porty Gigabit Ethernet i jeden gigabitowy WAN, więc wszystkie złącza RJ-45 pracują w standardzie 1 Gb/s. Co ważne dla routera, sprzęt jest zgodny z łącznością bezprzewodową WiFi ac i Bluetooth 5.0 (dobrze byłoby mieć zewnętrzną antenę z u.FL).
Nie jesteśmy skazani tylko na Internet ze skrętki. Opcjonalnie można podłączyć modem LTE. Urządzenie ma już swoje gniazdo na kartę SIM i dwa porty na małe moduły mPCIe 2.0. Banana Pi BPI-R64 może też pracować jako chociażby serwer plików dzięki interfejsowi SATA i podpiętemu nośnikowi HDD czy SSD. Inne ciekawe właściwości to np. odbiornik podczerwieni, USB 3.0, mocno rozszerzające możliwości złącze 40-pin GPIO czy gniazdo microSD.
Dodatkowe możliwości i systemy
W poprzednim modelu Banana Pi nakierowanym na router co ciekawe mieliśmy wbudowany mikrofon, jack audio i HDMI. Teraz zrezygnowano z takich udogodnień. Za to znajdziemy dedykowane złącze dla opcjonalnego wiatraczka czy przyciski: boot select, recovery, WPS, power. W razie potrzeby możemy dokupić moduł PoE i zaopatrzyć w energię Banana Pi nie dedykowanym zasilaczem, a odpowiednio przygotowanym kablem sieci lokalnej.
Płytka nie jest duża, jej wymiary to 148 x 100,5 mm i waży jedynie 100 gramów. Jakie systemy możemy zainstalować na Banana Pi BPI-R64? Ubuntu Server, Debian Buster Lite, AArch Linx Lite, ale najciekawszy w przypadku pracy jako router będzie zapewne OperWrt.
Urządzenie można już zamawiać przez Internet. Początkowo mówiło się o dostępności w pierwszym kwartale tego roku, ale sprawa przedłużyła się. Nowy Banana Pi jest dostępny w cenie 68 dolarów na Aliexpress. Przy prostym przeliczeniu po dzisiejszym kursie bez uwzględnienia dodatkowych opłat, wychodzi nam kwota w okolicy 270 złotych.