Bank Millennium wycofuje jedną z metod płatności. Zmiana od lipca
Bank Millennium wycofa z oferty możliwość płacenia zbliżeniowo wirtualną kartą płatniczą za pośrednictwem oficjalnej aplikacji. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca, co dla klientów oznacza konieczność rekonfiguracji aplikacji bankowej, jeśli chcą dalej płacić zbliżeniowo telefonem z NFC.
23.04.2024 07:53
Klienci Banku Millennium od 1 lipca muszą zmienić przyzwyczajenia związane z realizowaniem płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem telefonu. Jak podaje serwis Bankier, w aplikacji Millennium nie będzie od wtedy można płacić zbliżeniowo wirtualnymi kartami płatniczymi. W aplikacji już teraz nie da się dodawać nowych kart płatniczych celem zwirtualizowania ich, a od lipca wyłączone zostaną płatności dla tych dotychczas podpiętych do aplikacji.
Wbrew pozorom dla klientów Banku Millennium nie oznacza to końca zbliżeniowych płatności telefonem, ale konieczność zmiany sposobu realizowania płatności od strony technicznej. Po wycofaniu płatności zbliżeniowych wirtualnymi kartami, konieczne będzie na przykład korzystanie ze zbliżeniowego Blika lub wirtualnego portfela (np. aplikacji Google Pay), gdzie da się podpiąć fizyczne karty płatnicze z banku. Wcześniej na analogiczne rozwiązanie zdecydował się także bank PKO BP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Płatności zbliżeniowe telefonem są dostępne we wszystkich urządzeniach, w których zainstalowano zbliżeniowy moduł NFC. Aby płacić zbliżeniowo Blikiem, nie jest konieczne podawanie kodu potwierdzenia transakcji, ani nawet posiadanie karty płatniczej. Blik to oddzielna usługa pobierająca środki bezpośrednio ze wskazanego rachunku bankowego.
W kontekście Blika trzeba też pamiętać o oszustach, którzy wykorzystują różne scenariusze, by zmanipulować ofiary i wyłudzać kody Blika niezbędne do realizacji szybkich przelewów "z telefonu na telefon". Taki atak najczęściej zaczyna się od wiadomości w serwisie społecznościowym, po wcześniejszym przejęciu czyjegoś konta, na przykład na Facebooku. Warto więc uważać nawet na wiadomości "od znajomych".
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl