Bill Gates wciąż niechętny kombinacji Ctrl-Alt-Del – gdyby mógł, dałby nam Reset
Sekwencja klawiszy Ctrl-Alt-Del pozostaje do dziś w większościsystemów podstawowym sposobem przerwania trwającej operacji lubprzynajmniej wywołania narzędzia pozwalającego na takieprzerwanie. Czy jest wygodna? Niekoniecznie, „trzypalcowy salut”niemożliwy jest do wykonania jedną ręką na normalnej klawiaturze.Ta niewygoda była jednak zamierzona – i została z nami przez 37lat. Dziś jednak Bill Gates znów potwierdza, że Ctrl-Alt-Del byłobłędem, i gdyby mógł, zastosowałby coś innego.
21.09.2017 13:01
Podczas odbywającego się właśnie Bloomberg Global BusinessForum, twórcy Microsoftu zupełnie nie pasujące do powagi tegospotkania pytanie zadał prowadzący spotkanie szef Carlyle Group,David Rubenstein. Zapytał właśnie o kombinację Ctrl-Alt-Del,dlaczego właśnie taka została wybrana. Sęk w tym, że to chybawyrafinowana forma trollingu – o to samo Gates został zapytanydokładnie czterylata temu, podczas charytatywnej imprezy na Harvardzie. Wtedybyły szef Microsoftu zrzucił winę na Davida Bradleya, inżynierafirmy IBM, stwierdzając, że sam wybrałby jeden przycisk.
I tym razem Gates odpowiedziałtak samo. Gospodarzowi spotkania grzecznie odpowiedział, żeklawiatura IBM PC tyko w jeden sposób mogła zagwarantowaćuzyskanie przerwania. Zaangażowani w to ludzie powinni jednak dodaćdo tego specjalny klawisz. Zauważyłteż, że dziś wiele urządzeń funkcję tę oferuje w bardziejoczywistej formie.
Rubinstein naciskał jednakdalej, pytając, czy Gates żałuje wyboru kombinacji Ctrl-Alt-Del. Oile bowiem jej zastosowanie na poziomie BIOS-u czy nawet DOS-u dowywołania miękkiego restartu rzeczywiście wynika z decyzjipodjętej przez Davida Bradleya, to już od wprowadzenia tryburozszerzonego 386 w Windowsie 3.0 ta kombinacja klawiszy obsługiwanajest przez systemowy sterownik klawiatury. Stąd też niesławnaprocedura logowania do Windowsa NT, wymagająca od użytkownikanaciśnięcia kombinacji Ctrl-Alt-Del.
Gates w końcu przyznał więc,że gdyby mógł cofnąć się w czasie, zastąpiłby „trzypalcowysalut” wywołaniem przez jeden klawisz. Ciekawa perspektywa, tymbardziej, że głównym powodem, dla którego Bradley wybrał te trzyklawisze, było uniknięcie możliwości przypadkowego ichnaciśnięcia. Pierwotnie miękki restart w BIOS-ie pierwszego IBM PCwywoływany był kombinacją Ctrl-Alt-Esc, ale zbyt częstodochodziło do przyciśnięcia lewej strony klawiatury iniespodziewanego restartu maszyny.
Warto wspomnieć, że pierwszympopularnym komputerem, który miał jeden specjalny klawisz Resetbyło Apple II – umieszczono go w prawym górnym rogu. Użytkownicyzirytowani przypadkowym resetowaniem swoich komputerów częstoprzerabiali ten klawisz, tak by znacznie utrudnić jego wciśnięcie.Może jednak dobrze, że IBM pozostał przy swoim pomyśle?