Bill Gates zeznaje w sprawie przeciwko Novellowi
Najpierw krótko przypomnimy o co chodzi w sprawie Microsoft przeciwko Novellowi, gdyż niektórzy mogą już nie pamiętać. Chodzi o edytor tekstu WordPerfect, który należał do Novella od 1994 roku.
22.11.2011 11:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Siódma wersja tego programu była pierwszą 32-bitową odsłoną i została zaprojektowana dla Windows 95. Jednak WordPerfect 7 został wydany 9 miesięcy po Windowsie 95 i, co gorsza, Office 95, a ponadto był niekompatybilny z Windowsem NT szeroko stosowanym na przykład na uczelniach. Czarę goryczy przelał brak naklejki „Zaprojektowano dla Windows 95” na pudełku edytora Novella.
Opóźnione wydanie programu WordPerfect 7 było spowodowane wprowadzanymi w ostatniej chwili zmianami w systemie Windows 95 i opóźnionym wydaniem tego systemu. W 2004 roku w sądzie w Salt Lake City Novell złożył pozew przeciwko Microsoftowi. Microsoft został oskarżony o celowe modyfikowanie systemu, aby zapewnić pozycję lidera swojemu pakietowi biurowemu, co naraziło Novella na straty przekraczające miliard dolarów, utratę dominacji na rynku i konieczność sprzedaży niegdyś wiodącego programu.
Zeznania Billa Gatesa przed sądem w Utah rzucają zupełnie inne światło na zamiary Microsoftu w tamtych latach. Przede wszystkim wydanie Windows 95 było największym wyzwaniem w historii firmy. Zmiany wprowadzone w systemie przed jego premierą obejmowały między innymi usunięcie pewnego komponentu, którego nazwy ani przeznaczenia nie znamy, ale który miał umożliwić pracę w starszych wersjach WordPerfect na tym systemie. Jednak zdaniem Gatesa ten element systemu zaburzał jego stabilność i został poświęcony aby poprawić ogólną jakość Windowsa, a nie żeby pobić Novella. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że zdaniem Gatesa Microsoft Word był popularniejszy od produktu Novella już w 1994 roku.
Początkowo Microsoft wnosił o oddalenie zarzutów, ale sędzia Frederick Motz postanowił kontynuować sprawę. Novell domaga się od 500 milionów do 1,2 miliarda dolarów odszkodowania. WordPerfect zaś trafił w ręce Corela i obecnie jest częścią WordPerfect Office.