Bitcoin może być legalną walutą w Salwadorze. Będą pierwsi na świecie
Bitcoin może stać się pierwszą na świecie legalną walutą w Salwadorze. Tamtejszy prezydent Nayib Bukele ma zamiar wprowadzić ustawę legalizującą użycie kryptowaluty jako środka płatnicznego. Byłby to pierwszy taki przypadek w historii.
Jak podaje amerykańska telewizja CNBC, Bukele ma zamiar połączyć siły z firmą Strike, która specjalizuje się w tzw. cyfrowych portfelach kryptowalutowych (czyli uniwersalnych kontach umożliwiających płatności elektroniczne w wielu miejscach). Strike ma pomóc obudować system finansowy Salwadoru wokół cyfrowej waluty.
Według założyciela Strike, Jacka Mallersa, Bitcoin ma ochronić kraje takie, jak Salwador przed inflacją i innymi niekorzystnymi zjawiskami, które dotyczą tradycyjnych walut.
Co ciekawe, jak podkreśla CNBC, w kraju takim jak Salwador wprowadzenie bitcoina nie wydaje się wcale takie zaskakujące. To dlatego, że aż 20 procent produktu krajowego brutto w tym kraju stanowią transakcje i przelewy pieniężne z zagranicy. Owe transakcje często opiewają na bardzo duże kwoty, przez co przepływ pieniędzy jest opóźniony przez procesy bankowe. Bitcoin mógłby to wyeliminować i sprawić, że transfery pieniężne byłyby natychmiastowe.
Warto również wspomnieć, że Strike wprowadził w Salwadorze swój cyfrowy portfel w marcu 2021 r., a aplikacja firmy cieszy się dużą popularnością.
Mimo wszystko, wprowadzenie Bitcoina jako legalnego środka płatniczego może być ryzykowne – głównie przez to, że jest on walutą dość niestabilną. Duże wahania kursu mogłyby mieć fatalne skutki dla wielu osób.
Prezydent Bukele uważa jednak, że tylko dzięki Bitcoinowi Salwador może się rozwijać. Głowa państwa Salwador twierdzi, że 70 procent ludności nie posiada konta bankowego i żyje wewnątrz "nieformalnej gospodarki". Zdaniem Bukelego, na wprowadzeniu Bitcoina zyskać mają w dużej mierze także właśnie ci najmniej zamożni.
Zalegalizowanie Bitcoina może jednak wymusić używanie tej waluty do opłacania podatków, co także może mieć wiele nieprzewidywalnych skutków.
5 czerwca 2021 r., w sobotę, zapowiedział, że prześle projekt ustawy legalizującej Bitcoin tamtejszemu kongresowi w przeciągu kilku dni.
Partia Bukelego posiada większość w salwadorskim parlamencie, a więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że planowana ustawa wejdzie w życie.