Canonical wykorzysta mapy i pozycjonowanie Nokia HERE w Ubuntu
Canonical wciąż pracuje nad swoim systemem Ubuntu, także w wersji na urządzenia mobilne, przede wszystkim smartfony. Na stronach firmy możemy zobaczyć ciekawe ogłoszenie z tym związane – postanowiono, że sprzęt z tym systemem zaoferuje użytkownikom do obsługi lokalizacji mapy Nokia HERE. Współpraca z Nokią na tej płaszczyźnie ma zapewnić lepsze funkcje zarówno użytkownikom końcowym, jak i programistom rozwijającym aplikacje dla tej dystrybucji Linuksa.
31.07.2014 | aktual.: 31.07.2014 20:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Choć Ubuntu już teraz pozwala na korzystanie z lokalizowania użytkownika przy pomocy GPS, zapadła decyzja o użyciu zewnętrznego rozwiązania. Powód takiej decyzji jest prozaiczny: inwestowanie czasu i środków w własne dedykowane rozwiązanie nie miało najmniejszego sensu. Na rynku działa kilka firm oferujących mapy i usługi lokalizacji wysokiej jakości, wynajdywanie koła na nowo byłoby więc marnowaniem potencjału, który można wykorzystać w innych dziedzinach. Rozwiązanie Nokii to hybryda integrująca w sobie A-GPS, oraz informacje o pobliskich sieciach Wi-Fi. Dzięki temu możliwe jest wyznaczenie dokładnej pozycji początkowej (Time To First Fix) w mniej niż dwie minuty. Technologia ma zostać zintegrowana z systemem. Zewnętrzni programiści tworzący aplikacje dla Ubuntu będą mogli korzystać z tego systemu pozycjonowania w swoich programach, podobnie zresztą jak z OpenStreetMap i innych rozwiązań.
Canonical nie kryje się również z tym, że nawigacja HERE od Nokii gromadzi anonimowe dane dotyczące połączenia, siły sygnału okolicznych sieci Wi-Fi i sygnału komórkowego w celu polepszenia jakości swoich usług. Nie koliduje to z polityką prywatności Ubuntu, rozwiązanie mogło więc zostać wdrożone. Użytkownik w każdej chwili będzie mógł z niego zrezygnować, jednocześnie cofając zgodę na zbieranie takich danych. Poza tym, sam system ma wyraźnie pytać o pozwolenie na wykorzystanie lokalizacji użytkownika.
Nokia tymczasem zaktualizowała aplikację Mapy HERE dla systemu Windows 8 (działa ona w trybie Modern) wprowadzając kilka ciekawych nowości. Pierwszą z nich jest ręczne oznaczanie pozycji przez użytkownika. Ma być ono przydatne w wypadku urządzeń, które nie są wyposażone w układy GPS. Druga nowość to funkcja zmiany trasy podróży: możliwe stało się ustalanie wykluczeń i ograniczeń jak np. odrzucanie tras, gdzie wymagana jest przeprawa promem, lub przez drogi płatne. Ostatnia nowość warta wspomnienia to nowy wygląd stron miast, który pozwala na zapoznanie się z regionami. Mapy nie stanowią jedynie nawigacji, ale również swoisty przewodnik.