CeBIT: Dystrybucja Linuksa z wbudowanym klientem Steam
Części Redakcji, która wybrała się na targi, udało się oczywiście dotrzeć do pokaźnej strefy Open Source na targach, ale o tym projekcie akurat nie wspomnieli. Chodzi o dystrybucję Kanotix w wydaniu CeBIT Special 2013.
08.03.2013 | aktual.: 08.03.2013 13:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kanotix to jedna z licznych dystrybucji opartych na Debianie, rozprowadzana w postaci LiveCD i wyróżnia się własnymi modyfikacjami jądra, dzięki którym rozpoznaje współczesny sprzęt nadzwyczaj dobrze. Jest to szczególnie ważne kiedy mamy do czynienia z binarnymi sterownikami NVIDII lub AMD (dla GeForce 9 i nowszych oraz Radeon HD 5000 i nowszych), a są one bardzo ważne dla graczy. Znajdziemy tu jądro 3.8.2 (Ubuntu 3.8.0-10 + dodatkowe łatki), sterowniki NVIDIA 313.18 i Fglrx 13.2 Beta 7, Mesa 9.1 dla Intel HD 2000 i nowszych, AmaroK 2.7.0, WINE 1.5.25, LibreOffice 4.0.0, GRUB 2.00, Iceweasel 19 i… klienta Steam. Można więc spokojnie przetestować sprzęt, a jeśli dysponujemy przenośnym dyskiem, możemy zabierać ze sobą swoje gry i uruchamiać na dowolnej maszynie.
Umieszczenie klienta Steam na innej niż oficjalnie wspierane Ubuntu jest dopuszczane przez licencję Steam. Domyślnie program rozprowadzany jest w postaci paczki DEB, ale nie ma problemów z uruchamianiem go na również na innych dystrybucjach, w tym nie wywodzących się z Debiana. Po zgłoszeniu wątpliwości przez deweloperów różnych dystrybucji (w szczególności Arch Linuksa), którzy nie byli pewni, czy mogą dołączać Steam do swoich repozytoriów, na początku lutego Valve zmienił nieco licencję klienta. Od 8 lutego, mimo że oficjalnie wspierane jest tylko Ubuntu, można klienta Steam przepakować i dołączać do innych dystrybucji.
Specjalną edycję Kanotiksa można pobrać na stronie projektu (nie ma polskiej wersji), warto tez sprawdzić, czy Steam już nie trafił do repozytorium aktualnie używanej dystrybucji. Użytkownicy Archa znajdą program w multilib, Fedory ze specjalnego repozytorium, podobnie openSUSE, Gentoo z Gamerlay, można też pobrać samego klienta.