Cerebro, czyli otwarty Spotlight dla Windowsa, macOS i Linuksa
Jeśli po przesiadce z macOS brakuje Ci Spotlighta albo chcesz pracować z dostępem do otwartoźródłowej, globalnej wyszukiwarki, Cerebro jest programem dla Ciebie. Polecam go też użytkownikom macOS, zdaniem których Spotlight potrafi za mało. Cerebro podaje wyniki wyszukiwania z lokalnych dysków wykorzystuje wyszukiwarkę Google, tłumacza Yandex i wiele innych usług, o których można decydować samemu. Program można rozszerzać wtyczkami, by dodać kolejne źródła wyszukiwania i zautomatyzować niektóre działania w systemie.
Cerebro działa zupełnie jak Spotlight, ale pod wieloma względami jest praktyczniejszy. Można z jego pomocą szybko przeszukiwać Internet (Google), tłumaczyć słowa (Yandex Translate), znajdować fragmenty kodu (Stack Overflow), filmy (IMDB), wykonywać obliczenia, przeliczać waluty, uruchamiać programy, przeszukiwać kontakty i pliki, a nawet znaleźć sobie emoji adekwatne do sytuacji. Na macOS i Linuksie możliwe jest również automatyzowanie zadań i wydawanie poleceń. Wszystko zależy od tego, jakie wtyczki zostaną zainstalowane.
W ustawieniach można wybrać skrót klawiszowy, który uruchomi Cerebro. Można nim zastąpić Spotlight (bądź inną wyszukiwarkę) lub korzystać z nich na zmianę. Program może mieć jasną lub ciemną skórkę, co pozwala dopasować go do różnych środowisk. Ponieważ działa niemal identycznie na różnych systemach, polecam go w szczególności osobom korzystającym na zmianę z Windowsa, Linuksa czy macOS – do Cerebro łatwo można się przyzwyczaić i miło mieć go zawsze pod ręką.
Cerebro działa na Windowsie, macOS i Linuksie. Na GitHubie można znaleźć jego kod źródłowy (Electron), jeszcze kulka dodatków, które można doinstalować ręcznie oraz instrukcję pisania własnych wtyczek.