Chcesz zarabiać na grach mobilnych? Lepiej przesiądź się na sprzęt Apple
Wiele lat funkcjonowało przeświadczenie, że nawet jeśli produkty Apple są dobre, to nie nadają się do biznesu. A nawet jeśli nadawały się do biznesu, to na pewno nie do programowania i game devu. W końcu gry komputerowe to domena PC, które są bardziej funkcjonalne, tańsze, wydajniejsze itp. Itd.
Jeśli jeszcze trwasz w takim przeświadczeniu to najwyższy czas je zmienić. O wyższości macOC i iOS nad Windowsem i Androidem świadczą już nie tylko preferencje, a fakty. Oto one:
Fakt 1. Komputery Mac są mniej awaryjne.
Po tym jak IBM zamienił komputery z Windowsem na komputery Mac technicy firmy zanotowali, że pomimo rosnącej liczby urządzeń odsetek problemów technicznych pozostaje na równym poziomie 2-5 proc.
Fakt 2. Eksperci przewidują, że komputery Mac mogą być tańsze od PC
Biorąc pod uwagę TCO (Total Cost of Ownership) Maci okazują się tańsze od pecetów. Dzięki mniejszej awaryjności, komputery Mac spędzają mniej czasu w serwisie przez co pracownicy są bardziej produktywni. Tym samym spada koszt serwisu, części i nowych produktów.
Fakt 3. Urządzenia Apple tworzą skuteczniejsze środowisko do pracy w zespole.
Program do komunikacji i organizacji pracy – Slack, był dostępny na urządzeniach Apple 3 lata przed Windowsem. Działając na urządzeniach Apple nie ma też problemów z brakiem kompatybilności plików.
Fakt 4. W branży gier mobilnych Android praktycznie się nie liczy.
Gra wydana zarówno na iOS jak i Android przynosi średnio 90 proc. zysków z iPhone'ów i iPadów.- Różnica zależy od wielu czynników, jednak potrafi być nawet kilku lub kilkunastokrotna – mówi Radek Czekaj z Digital Melody. - Przykładowy eCPM (wskaźnik oceniający przychody z reklam) dla jednej gry z jednego wybranego dnia to 1,52 dolara na Androidzie i 11,58 na iOS.
Fakt 5. Gry na iOS wygodniej tworzy się na Macach.
Studio Digital Melody w 90 proc. tworzy swoje gry mobilne właśnie na komputerach Mac. Współzałożyciel studia Radek Czekaj mówi, że nawet jeśli chcieliby przesiąść się na Windowsa, to nie miało by to sensu.
- Content graficzny, video czy UI tworzymy głównie w programach Adobe – mówi Czekaj. - Chociaż większość programów jest dostępna na Windowsa, to wiele aplikacji bywa dostępnych w pierwszej kolejności dla systemów Mac, np. Adobe XD, komunikator Slack czy klient usługi Jumpshare. Tylko na Macach dostępny jest też Final Cut Pro X, który wykorzystujemy do nagrywania rozgrywki z iPhone'ów, bo tylko w tym programie nie ma problemów z desynchronizacją ścieżek. Ponadto gry na iPhone'y muszą zbudowane w programie xCode, który dostępny jest również tylko na Macach.
- Są ludzie którzy robią tzw. hackintoshe (niektóre o wiele wydajniejsze niż maki) i instalują Mac OS na zwykłych PC, ale to się nie wpisuje w naszą politykę prowadzenia firmy. Chcemy działać zgodnie z licencjami oprogramowania od Apple – dodaje Czekaj.
Nie oznacza to, że na Windowsie nie da się pracować. Jeśli jednak jesteś w branży gier mobilnych, to lepiej zacznij zbierać na używanego Maca.