Chrome i Firefox "100" za pasem. Dla części stron to może być problem
Przeglądarki Google Chrome i Firefox już niedługo będą dostępne na rynku w wydaniach, których długie numery zaczną się od liczby 100. Choć pozornie jest to drobiazg, w praktyce wprowadzenie trzycyfrowego numeru może być problemem dla części witryn.
21.02.2022 07:54
Twórcy Chrome'a i Firefoksa wspólnie pracują nad bezpiecznym rozwiązaniem problemu zbliżających się trzycyfrowych głównych numerów wydań przeglądarek. Chodzi ewentualne zgrzyty dotyczące obsługi takich ciągów znaków w ramach pola user-agent w nagłówkach HTML, co dla niektórych nieprzygotowanych na to witryn może oznaczać problemy techniczne.
Jak podają twórcy w przygotowanym z tej okazji wpisie, kłopoty mogą wynikać z różnych formatów stosowanych przez przeglądarki, same strony i przeróżne metody przetwarzania tekstu stosowane przez deweloperów. W praktyce trudno mówić o pewności, że zmiana dwucyfrowej liczby wersji na trzycyfrową nie będzie miała negatywnego wpływu na logikę działania niektórych witryn, a przynajmniej jej analitykę.
Wcześniej analogiczne problemy wykryto, gdy lata temu numery wersji przeglądarek z jednocyfrowych stały się dwucyfrowe. Teraz skala problemu powinna być mniejsza - zarówno dzięki świadomości deweloperów stron, jak i działaniom zapobiegawczym, które zarówno zespół Chrome'a, jak i Firefoksa wdrożył.
W przypadku Chrome'a wcześniej zadbano o testowe raportowanie wersji 100 przez przeglądarki, na podstawie czego już na tym etapie wiele błędów zostało wyeliminowanych. Co więcej, w obecnych wydaniach przeglądarki można takie raportowanie wymusić flagą #force-major-version-to-100, by sprawdzić, czy zmiana będzie miała negatywny wpływ na odwiedzane lub samodzielnie tworzone strony.
Taką samą zmianę można wymusić w Firefoksie, na tym etapie w wydaniach Nightly. W ustawieniach należy odnaleźć i zaznaczyć opcję Firefox 100 User-Agent String. Stabilne wydanie Chrome'a 100 przewidziane jest na 29 marca, zaś Firefox 100 ma się pojawić na rynku 3 maja 2022 roku.