Coffee Lake na desktopie już 5 października. Więcej rdzeni od Intela dla każdego

Minęło ledwie 10 miesięcy od premiery czipów Kaby Lake, a już5 października oficjalnie zadebiutuje odpowiedź Intela na Ryzeny,czyli desktopowe procesory Core 8. generacji w mikroarchitekturzeCoffee Lake. Ze względu na wycieki w chińskich mediach, Intelzniósł embargo na informacje o nowych czipach. To już pewne:nadchodzi czas czterech rdzeni dla i3 i sześciu rdzeni dla i5.

Coffee Lake na desktopie już 5 października. Więcej rdzeni od Intela dla każdego

25.09.2017 12:41

Zapowiedziana linia produktowa czipów z serii S obejmujeprocesory Core i3, i5 i i7, w wersji zablokowanej i odblokowanej. Jakmożna zobaczyć na oficjalnym slajdzie, Core i5 oraz i7 będązawierały sześć rdzeni, i3 dostanie cztery rdzenie. Jedynie czipyi7 dostaną HyperThreading.

Obraz

Potwierdza się, że nowe procesory, wykonane w procesie 14 nm++(czyli drugiej z kolei iteracji litografii 14 nm), mimo tego samegogniazdka co w Skylake (LGA 1151) nie będą działały z czipsetamiserii 100 i 200. Konieczne będzie zastosowanie nowych płyt głównychz czipsetem Z370. Intel powiadomił, że w momencie debiutu CoffeeLake, na rynku ma być dostępnych ponad 50 nowych modeli płytgłównych z tym czipsetem. Uwaga: niekompatybilność działa w obiestrony – nowe płyty główne nie będą wspierały procesorówKaby Lake.

Niestety Intel nie przedstawił żadnych szczegółów dotyczącychmożliwości procesu 14 nm++. Graczom obiecano jednak, żezastąpienie i7-7700K nowym i7-8700K ma zapewnić wzrost wydajnościrzędu 25% w stosunku do Kaby Lake w grze Gears of War. Trzeba jednakpamiętać, że porównujemy procesor czterordzeniowy zsześciordzeniowym, niewykluczone że ten wzrost wydajności o 25%wynika głównie z dołożenia dwóch dodatkowych rdzeni i odnosi siędo specyficznych, dobrze się paralelizujących obciążeńroboczych.

Introducing 8th Gen Intel Core Processors

Desktopowe procesory Coffee Lake z literką K na końcu mająszczególnie zainteresować overclockerów. Oprócz Turbo Boost 2.0 ipamięci przyspieszonej do nawet 8400 MT/s, będzie można w nichindywidualnie podkręcać poszczególne rdzenie i kontrolowaćopóźnienia pamięci. Za to wszystko przyjdzie dodatkowo zapłacić.Z przedstawionych przez Intela cen wynika, że i7-8700K jest o 20dolarów droższe, niż jego odpowiednik Kaby Lake w momenciedebiutu. Cenę i5-8600K podniesiono odpowiednio o 15 dolarów.

Porównując „zwykłe” modele do ich poprzedników widaćjednak, że Intel został zmuszony do obniżenia bazowejczęstotliwości zegarów: i7-8700 taktowane jest zegarem tylko 3,2GHz wobec 3,6 GHz w i7-7700, i5-8400 taktowane jest zegarem 2,8 GHzwobec 3 GHz poprzednika. Zrekompensować mają to wyższe pułapyTurbo Boost, pozostaje jednak pytanie, przez ile czasusześciordzeniowe procesory będą w stanie pracować z podwyższonączęstotliwością?

Na razie nie bardzo wiadomo, w jaki sposób Intel konkurując zAMD, chce jednocześnie uniknąć konkurowania ze swoją mającąraptem 10 miesięcy 7. generacją procesorów Core, które wciążprzecież sprzedawane są na rynku. Czyżby właśnie po to wymyślononiekompatybilność między czipsetami?

Bez względu na odpowiedź wiadomo jedno: hasłem reklamowymIntela dla 8. generacji Core stało się tak znane i lubiane „więcejrdzeni” – czyli to, co AMD zrobiło już wcześniej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)