Comodo Internet Security 7 dostępny w wersji beta

Wśród antywirusów, a nawet całych pakietów zabezpieczających istnieją rozwiązania darmowe. Jednym z bardzo popularnych jest oprogramowanie tworzone przez firmę Comodo. Rozwiązania te są darmowe tak dla użytkowników domowych jak i dla firm, zaś dzięki dużej możliwości konfiguracji pozwalają na obsługę tak przez laika jak i zaawansowanego użytkownika. Na oficjalnym forum wsparcia Comodo pojawiła się publiczna wersja beta siódmej już odsłony tego pakietu (dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników). Jakie zmiany przynosi i czy zapowiada się na rewolucję?

Comodo Internet Security 7 dostępny w wersji beta
Redakcja

Obraz

Od strony wizualnej sporą zmianą jest zmieniony interfejs okna głównego, a także… obsługa skórek. Domyślnie oprócz standardowej dostępne są motywy Tile oraz Modern. Jako tester wielu pakietów zabezpieczających muszę przyznać, że ta ostatnia opcja (widoczna na zrzucie) jest bardzo czytelna i znacznie uprzyjemnia pracę z pakietem względem dotychczasowej wersji stabilnej. Z poziomu systemowego traya możemy włączyć także zaawansowany widok dający wyraźniejszy obraz wszystkich najważniejszych składników pakietu. Oczywiście gdyby zmiany dotyczyły tylko tego elementu, nową wersję można byłoby wyśmiać. Na szczęście są i poważne zmiany „pod maską”, które mają na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Jednym z nich jest mechanizm Viruscope. Monitoruje on pracę procesów i ostrzega gdy próbują one wykonać jakąś podejrzaną akcję. Ma to stanowić dodatkowe wsparcie dla stosowanej do tej pory piaskownicy (bloker behawioralny), a zarazem coś zupełnie innego – Viruscope pozwala bowiem na cofnięcie zmian wykonywanych przez oprogramowania bez konieczności jego całkowitego blokowania.

Obraz

Kolejną nowością jest funkcja filtrowania stron internetowych. Przypomnijmy: takiego mechanizmu w Comodo brakowało od zawsze, co było sporym argumentem przy negowaniu tego, że jest to prawdziwy pakiet internet security. Choć już na etapie instalacji pakiet oferuje zamianę serwerów DNS na jego, które filtrują ruch, to jednak jeszcze lepszym rozwiązaniem jest aktywna analiza przeglądanych witryn. Za to odpowiada wspomniany moduł, który domyślnie blokuje witryny ze szkodliwym oprogramowaniem i wyłudzające informacje. Narzędzie to daje duże możliwości samym użytkownikom, którzy mogą tworzyć własne zasady dostępu do witryn. W zasadzie producent upiekł tutaj kilka pieczeni na jednym ogniu, bo moduł ten pozwala na stworzenie reguł osobno dla każdego użytkownika komputera. Jak zaznacza oficjalny komunikat, pozwala to na ograniczenie treści internetowych dla dzieci (na kształt kontroli rodzicielskiej), czy też zablokować pracownikom firmy chociażby sieci społecznościowe. Całość wzbogacona jest także o możliwość logowania prób wejścia na zablokowane strony, a więc osoba administrująca pakietem będzie wiedzieć, kto i kiedy próbował wchodzić na wykluczone witryny.

Nowa wersja to także pełne wsparcie dla ICMP z IPv6, przemianowanie izolowanego środowiska Virtual Kiosk na Virtual Desktop, oraz poprawki i zgłoszonych znalezionych do tej pory błędów. Jest to oczywiście wersja testowa, można więc doświadczyć problemów ze stabilnością działania, w związku z czym nie jest ona zalecana w środowisku produkcyjnym. Zainteresowanych zapraszamy do pobierania: pakietu Comodo Internet Security, samodzielnego antywirusa Comodo Antivirus lub samej zapory Comodo Personall Firewall. Aplikacje zarówno w wersji stabilnej jak i najnowszej testowej znajdziecie w naszej bazie aplikacji. Osobiście zapraszam także do poradnika konfiguracji pakietu zaznaczając jednak, że wszelkie zmiany ponosicie na własną odpowiedzialność.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)