Corel Painter 2015 z pędzlami cząsteczkowymi do rysowania dymu, świateł i futra

Dostępna jest już wersja 2015 programu Corel Painter – doskonałego narzędzia dla cyfrowych malarzy, ilustratorów i fotografów chcących nadać swoim zdjęciom wyjątkowy charakter. Program dostępny jest dla systemów Windows i OS X, świetnie radzi sobie z tabletami piórkowymi i komputerami wyposażonymi w rysik.

Corel Painter 2015 z pędzlami cząsteczkowymi do rysowania dymu, świateł i futra

Corel Painter 2015 - Change what's possible in art

Na szczególną uwagę w tej wersji Paintera zasługują przede wszystkim pędzle cząsteczkowe, dzięki którym uzyskamy ciekawe, losowe efekty, niezwykle pomocne przy malowaniu naturalnie wyglądających świateł, płomieni, chmur, futra czy dymu. Do wyboru mamy symulacje trzech zjawisk fizycznych: grawitację (cząsteczki orbitują wokół pędzla zależnie od kierunku rysowania i siły nacisku), przepływ (pędzel emituje krótko żyjące cząsteczki, podobnie jak fajerwerki) i sprężystość (cząsteczki są trzymane przez „sprężyny” w różnych układach). Można je znaleźć w specjalnym układzie przestrzeni roboczej w menu Window → Arrange Palettes → New Brushes.

Obraz

Po przejściu do tego widoku uzyskamy także dostęp do palety zawierającej niezbędne informacje o parametrach, jakimi możemy sterować. Są to między innymi: losowość, siła, kierunek, mapa przepływu (cząsteczki będą przyciągane do jej krawędzi) czy parametr brany pod uwagę przy generowaniu zjawisk losowych w skali lokalnej – można tu wybrać na przykład siłę nacisku piórka, która może przyspieszyć ruch cząsteczek. Pod uwagę można brać również kąt nachylenia piórka, jeśli używany tablet podaje ten parametr.

Obraz
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Fotografów zainteresują z pewnością udoskonalone narzędzia pozwalające ręcznie bądź automatycznie zamienić zdjęcie w cyfrowe malowidło, wykonane wybranymi narzędziami na wybranym papierze. Dzięki optymalizacji wersji 2015 proces ten jest znacznie szybszy.

Obraz

Na uwagę zasługują także nowe możliwości interfejsu programu. Pojawiły się nowe układy palet, przeznaczone dla osób poszukujących konkretnych rozwiązań. Pojawił się tu wspomniany wyżej panel zawierający nowe pędzle cząsteczkowe, panel dla ilustratorów i dla fotografów. Znalazł się tu także panel zawierający tylko niezbędne minimum narzędzi, dzięki czemu można skupić się tylko na malowaniu i widzieć jak największą powierzchnię roboczą. Szybki przełącznik pozwala także na przełączanie się najczęściej używanymi układami przestrzeni roboczej, które wybierzemy wcześniej. Niebawem będzie można pobrać kolejne układy ze strony Corela.

Program został ponadto mocno zoptymalizowany. Corel twierdzi, że dzięki temu średnio jest około 40% szybszy, przy czym niektóre pędzle zostały przyspieszone nawet sześciokrotnie. To przekłada się też na dłuższy czas pracy na akumulatorze, jeśli ktoś zdecyduje się na rysowanie na laptopie. Poprawione zostało także śledzenie ruchów pędzla i wygładzanie fluktuacji. W bibliotece materiałów pomocniczych znajdziemy nowe papiery, tekstury, grafiki pomocnicze i wiele innych. Korzystających z OS X zainteresuje z pewnością fakt, że program Corel Painter w wersji dla ich systemu jest już 64-bitowy.

Najnowszą wersję próbną Corel Paintera można pobrać z naszej bazy programów. Pełna wersja programu kosztuje na stronie Corela 1799 złotych, ale warto poczekać z zakupem, aż pojawi się w polskich sklepach – można spróbować kupić go po niższej cenie lub w zestawie z tabletem.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)