Cyberatak "termiczny". Przestępcy mogą przejąć hasło do bankomatu
Naukowcy z Uniwersytetu Glasgow w Szkocji ostrzegają przed zupełnie nową i niezwykle skuteczną formą przejmowania hasła do bankomatu. Opracowali oni system, który demonstruje nowy rodzaj cyberzagrożenia w postaci ataku "termicznego". Ich zdaniem liczba tego typu incydentów będzie wzrastać wraz ze spadającymi cenami kamer termowizyjnych i postępami w uczeniu maszynowym.
Naukowcy opracowali system ThermoSecure, który wykorzystuje kamerę termowizyjną do identyfikacji dotykanych przez użytkownika komputera klawiszy. Urządzenie identyfikowało używane klawisze, a następnie odgadywało hasła wprowadzone na klawiaturach komputerów oraz bankomatów, nawet minutę po ich wpisaniu.
Przestępcy mogą przejąć hasło do bankomatu
W celu przetestowania systemu naukowcy wykonali 1500 termicznych zdjęć ostatnio używanych klawiatur QWERTY znajdujących się pod różnymi kątami. Zespół następnie opracował model sztucznej inteligencji, aby skutecznie odczytywać obrazy i dokonywać świadomych domysłów dotyczących haseł ze wskazówek sygnatury cieplnej przy użyciu modelu probabilistycznego.
Według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Glasgow aż 86 proc. haseł zostało poprawnie odgadniętych w ciągu dwudziestu sekund od ich wpisania. Wraz z upływem czasu pomiędzy użyciem klawiatury a wykonaniem zdjęcia skuteczność odszyfrowania sekwencji malała i wynosiła 76 proc. po 30 sekundach oraz 62 proc. po 60 sekundach.
Poza tym powodzenie przejęcia hasła zależało od jego długości. W przypadku sekwencji 12-znakowych odgadywano 82 proc. przypadków, 8-znakowe w 93 proc., z kolei 6-znakowe za każdym razem.
Eksperci opisali możliwy scenariusz ataku
Naukowcy wskazują, że przechodzień niosący kamerę termowizyjną może zrobić zdjęcie klawiatury bankomatu pokazującą sygnaturę cieplną miejsca, gdzie palce zetknęły się z klawiszami. Jaśniejszy obszar świadczy o tym, że klawisze były używane stosunkowo niedawno. Mierząc względną intensywność cieplejszych obszarów, można określić konkretne litery, cyfry lub symbole składające się na hasło i oszacować kolejność ich użycia.
Zdaniem szkockich naukowców istnieje duże prawdopodobieństwo, że już w nieodległej przyszłości cyberprzestępcy wprowadzą tego rodzaju ataki do swojego arsenału. Badacze zauważają również, że znaczenie ma materiał użyty do wykonania nasadek klawiszy. Te wykonane z tworzywa ABS zatrzymują ciepło dłużej niż PBT.
Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl