Czekasz na zwrot podatku? Sprawdź kiedy go dostaniesz przez Internet
Sezon na rozliczanie podatków trwa. Większość Polaków już otrzymała od pracodawców niezbędne dokumenty i najbliższe wolne dni poświęci na rozliczenie. Przypominamy, że przez Internet można nie tylko wysyłać formularze. Od niedawna osoby oczekujące na zwrot nadpłaconego podatku PIT mogą bez wychodzenia z domu sprawdzić, kiedy otrzymają należność. Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku, na razie ta możliwość nie jest dostępna we wszystkich urzędach skarbowych w kraju.
07.03.2015 09:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Aby sprawdzić stan realizacji zwrotu podatku PIT przede wszystkim należy upewnić się, czy lokalna izba skarbowa zapewnia taką możliwość. Odpowiednie informacje można znaleźć na ich stronach, a także na stronach podległych im urzędów skarbowych. Umożliwiają to między innymi izby w Katowicach, Opolu, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie.
Kolejnym krokiem jest wybranie swojego urzędu skarbowego w aplikacji. Dostęp do danych uzyskamy po podaniu numeru PESEL lub NIP podatnika, kwoty przychodu (należy wskazać wartość przychodu w pełnych zł, przy czym końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy należy pominąć, a te wynoszące 50 i więcej groszy należy zaokrąglić w górę do pełnych złotych) i kodu z obrazka zabezpieczającego.
Zasady udzielania zwrotu podatku dochodowego od osób fizycznych zostały uregulowane ustawą z dnia 28 sierpnia 1997 roku. Mówi ona, że nadpłata podatku podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia deklaracji PIT. Oznacza to, że jeśli ktoś złożył deklarację „na ostatnią chwilę”, czyli 30 kwietnia, może czekać na swój zwrot nawet do 31 lipca tego samego roku.
Od tej reguły przewidziane zostały dwa wyjątki: po pierwsze, jeśli do deklaracji po czasie dłuższym niż miesiąc złożona została korekta, na zwrot poczekamy do 2 miesięcy. Ponadto w tym roku na szybszy zwrot mogą liczyć rodziny wielodzietne, co jest konsekwencją wejścia w życie ustawy z 5 grudnia o Karcie Dużej Rodziny. Rodziny, które w deklaracji PIT odliczą ulgę prorodzinną z tytułu posiadania przynajmniej trójki dzieci, będą czekać na zwrot podatku maksymalnie 30 dni.
Dla osób, które jeszcze nie korzystały z możliwości wysłania swojej deklaracji PIT przez Internet, a chciałby w tym roku zrobić to nie wychodząc z domu, przygotowaliśmy filmowy przewodnik. W nim prowadzimy za rękę przez cały proces, od pobrania odpowiedniego programu, po wysłanie deklaracji do odpowiedniego urzędu.
W filmie wypełnimy PIT-37 dla osoby rozliczającej dochody z tytułu umowy o pracę indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Jest to jeden z najpopularniejszych scenariuszy, ale po obejrzeniu przewodnika wypełnienie każdej dostępnej w programie deklaracji (m.in. PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39, wraz z załącznikami) wyda się równie proste. Po wysłaniu formularzy program wygeneruje Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest wystarczającym dokumentem potwierdzającym spełnienie ustawowego obowiązku.
Jak wysłać PIT przez Internet?
Do wypełnienia i wysłania PIT-ów polecamy korzystanie z oficjalnego programu do wypełniania formularzy podatkowych i wysyłania ich przez Internet, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów: e-Deklaracje Desktop. Program jest całkowicie bezpłatny i można go pobrać z naszego portalu dla Windowsa, Linuksa i OS X.
Gorąco zachęcamy Was również do tego, aby wypełniając deklarację zwrócić szczególną uwagę na możliwość przekazania jednego procenta swojego podatku na rzecz dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Określając nie tylko organizację, ale nawet cel szczegółowy jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie pomóc konkretnej osobie lub w konkretnej sprawie. Apelujemy o przemyślenie tej decyzji, zwłaszcza że nic nas to już nie kosztuje, a dla wielu organizacji, zwłaszcza tych mniejszych i lokalnych, coroczne PIT-y to jedyna szansa na pozyskanie sensownego finansowania.