Czytelnicy blogują - tygodniowy przegląd bloga dobrychprogramów
05.01.2014 | aktual.: 10.02.2014 01:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nowy rok to zawsze nowe plany, nowe oczekiwania i nowe wyzwania. Co nas czeka w tym rozpoczynającym się właśnie 2014? Na pewno wysyp smartfonów z rozdzielczością 2560x1440 pikseli. Mam cichą nadzieję, że ktoś w końcu zauważy, że w monitorach komputerowych dalej króluje Full HD i zaproponuje przystępne cenowo modele z rozdzielczością Ultra HD. Co to bowiem za polityka, gdy na biurku mam 27-calowe bydle z rozdzielczością mniejszą, niż 5,5-calowy smartfon? Prywatnie wiążę też duże nadzieje z okularami Oculus Rift, które w tym roku powinny trafić na rynek - ten ciekawy sprzęt VR ma kosztować w wersji sklepowej około 300 dolarów, co czyni go dostępnym niemal dla wszystkich. Jednym słowem, to będzie ciekawy rok. Zapraszam Was zatem do pierwszego tegorocznego podsumowania blogów...
... które zaczynamy od tematyki mobilnej, a konkretnie od testu chińskiego, 4-calowego smartphona Cubot GT72 i nieco droższego, również 4-calowego Huawei Ascend Y300. Oba wspomniane telefony działają na Androidzie, odsyłamy Was więc do wpisu o menadżerze plików i ciekawych grach dla tego systemu. Posiadaczy smartfonów Samsunga na pewno zainteresuje poradnik aktualizacji oprogramowania mogący nas jednak wpędzić w nieskończoną pętlę poszukiwania idealnego ROM-u. Pewnie zastanawiacie się, jak urządzenia z Androidem znoszą upływ czasu - można to sprawdzić czytając recenzję tabletu Asus Transformer Pad TF300TL, który miał swój rynkowy debiut w I połowie 2012 roku. Jeżeli zaś chcecie być oryginalni i planujecie zakup smartfona Jolla z systemem Sailfish OS, zajrzyjcie do zestawu sztuczek tips & tricks, które można wykonać w tym telefonie. Fani Nokii natomiast mogą - podobnie jak Mk13 - zastanawiać się, co stanie się z ich ulubionymi telefonami po przejęciu marki Lumia przez Microsoft.
Bardziej zaawansowani użytkownicy na pewno słyszeli o minikomputerku Raspberry Pi - jeżeli rozważacie jego zakup, sprawdźcie, której wersji potrzebujecie. Osoby, które o R Pi wiedzą niewiele, mogą sięgnąć po rozbudowaną recenzję książki poświęconej temu układowi autorstwa KyRol. Po zakupie Raspberry Pi może mieć nieskończoną ilość zastosowań - co powiecie na Malinkę służącą za stację radiową? Oczywiście na R Pi świat się nie kończy - bardziej zaawansowani użytkownicy mogą także zaopatrzyć się w inne układy, takie jak STM32F4 Discovery - ich wadą jest jednak dużo słabsze wsparcie ze strony społeczności. Z innych wpisów dla bardziej świadomych użytkowników warto odnotować poradnik przyspieszania Unity w Ubuntu (przy okazji rzućcie okiem, jak wyglądały Linuksy w 2007 roku), poradnik dot. budowania własnego NAS oraz tekst, jak uratować zawirusowany komputer dyskiem ratunkowym Avast. Proponujemy także lekturę felietonu rozprawiającego się z mitami na temat Linuksa i recenzję OpenEmu - bardzo dobrego emulatora starszych konsol, który jest dostępny dla systemu Mac OS X.
A co z pozostałymi tematami? Tutaj polecamy arcyciekawy felieton o rzekomym komputerze kwantowym NSA, który pozwoli złym Amerykanom złamać wszystkie szyfry świata i podsłuchać nasze rozmowy na GG ;-) Zamiast obawiać się o to, że ktoś podsłuchuje naszą arcytajną korespondencję, możemy zając się blogowaniem na dobrychprogramach, za co można otrzymać konkretne, atrakcyjne nagrody. Pisać można o wszystkim - śmierci komunikatorów internetowych, pobieraniu opłat przez ZAiKS, działalności naszego portalu i myszkach komputerowych dla graczy. Nasi aktywni blogerzy to naprawdę wartościowe jednostki, z którymi przeprowadza się nawet wywiady. Niektórzy blogerzy wyrobili sobie świetną markę i a prowadzone przez nich cykle stały się kultowe. Na pewno należy do nich Macminik prowadzący cykl o produktach Apple - w tym tygodniu autor postanowił zrecenzować przystawkę do telewizora Apple TV. Zapraszamy do lektury!