Darktable 0.9 — klon Lightroom dla Linuksa
W repozytoriach różnych dystrybucji Linuksa znalazła się wersja 0.9 programu Darktable — otwartoźródłowej „cyfrowej ciemni”, nazywanej niekiedy klonem Adobe Lightroom. Jest to młody projekt, ale bardzo szybko się rozwija i ma szansę niebawem dogonić profesjonalne narzędzia do katalogowania i obróbki zdjęć.
Najciekawszą zmianą w tej wersji programu są tryby mieszania, które znamy z obsługi warstw w Photoshopie lub GIMP-ie. Co ciekawe, w Darktable tryby mieszania dostępne są dla wtyczek generujących efekty, jeśli oczywiście mieszanie konkretnych efektów ma sens. Poza trybem normalnym znajdziemy w tej wersji 14 innych, w tym zarezerwowane dotąd jedynie dla Photoshopa tryby jaskrawe światło i światło punktowe. Do Darktable 0.9 trafił również zalążek narzędzi do retuszu zdjęć w postaci punktowego usuwania plam (spot removal). Narzędzie działa bardzo podobnie do dostępnego w Adobe Lightroom i Camera Raw — należy wybrać okrągły obszar, który zamierzamy edytować, a następnie zaznaczyć skąd program ma wziąć „łatkę” do retuszu. Średnicę zaznaczenia można zmienić rolką myszki, kiedy kursor znajduje się nad zaznaczeniem.
Ponadto w programie znalazło się 6 nowych wtyczek: dwie usuwające szum (w tym jedna działająca osobno na kanałach L i AB przestrzeni LAB), kontrast kolorów w przestrzeni LAB, filtr górnoprzepustowy (highpass), usuwanie gorących pikseli i dodawanie ramki. Wtyczki można oznaczać jako ulubione i w razie potrzeby przełączać widoki między polecanymi a swoimi ulubionymi. Wzorem twórców przeglądarek zespół pracujący nad Darktable chce skrócić cykl wydawniczy programu i skupić się na naprawianiu błędów zamiast na dodawaniu nowych funkcji. W kolejnych wydaniach znajdą się jednak jeszcze nowe wtyczki, wykrywanie podobnych obiektów na zdjęciach i coś, na co czeka wielu użytkowników — maski. W przyszłości do Darktable trafi również rozwijane obecnie w ramach Google Summer of Code 2011 zaawansowane narzędzie pobierania kolorów.
Nową wersję Darktable można pobrać z repozytoriów. Kod źródłowy najnowszej wersji, dokumentację i pełną listę zmian można znaleźć na stronie projektu. Należy pamiętać, że to wydanie ma jeszcze wiele błędów i może stwarzać problemy.