darktable 2.6.0 wprowadza nowe narzędzia do retuszu i zmiany barw zdjęć
Zgodnie z wieloletnią tradycją, w Święta Bożego Narodzenia wydana została nowa wersja programu darktable – darmowego i otwartoźródłowego programu typu „cyfrowa ciemnia”, przeznaczonego do niedestruktywnej edycji zdjęć i podstawowego retuszu. Do projektu przyłączyło się kilku nowych programistów, co zaowocowało imponującą listą nowości.
Nowy moduł retuszu
darktable 2.6.0 wprowadza między innymi nowy moduł do retuszu, łączące obecne wcześniej filtry górno- i dolnoprzepustowe z punktowym retuszem. Możemy w nim skorzystać z narzędzi do usuwania niedoskonałości z „inteligentnym klonowaniem”. Interfejs nowego modułu pozwala zaznaczyć dowolny kształt: kółko, elipsę, ścieżkę rysowaną odręcznie lub wybrany z biblioteki pędzel. Ten kształt można przenieść na część obrazu, którą chcemy ukryć. Piksele zostaną sklonowane po przeciągnięciu w odpowiednie miejsce, a szczegóły można dopracować później, korzystając z licznych ustawień. Klonowanie odbywa się z użyciem algorytmu pożyczonego z GIMP-a, który dopasowuje piksele źródłowe do kontekstu docelowego (kolor i jasność). Dzięki temu nie trzeba klonować fragmentów zdjęcia o identycznej kolorystyce.
Jeśli nie mamy na zdjęciu podobnego fragmentu do klonowania, można skorzystać z wypełnienia jednym kolorem i rozmycia. Jest to szczególnie przydatne podczas pracy na różnych poziomach szczegółowości zdjęcia. Jest to możliwe dzięki podziałowi według częstotliwości. Technika ta pozwala wyrównać barwy, ale zachować teksturę, z czego często korzystają twórcy portretów.
Oczywiście klasyczne klonowanie także jest dostępne.
Filmic – trochę inny HDR
Filmic to zupełnie nowy moduł w programie, inspirowany zachowaniem analogowych klisz. Moduł pozwala kontrolować praktycznie wszystkie parametry barw zdjęcia i z powodzeniem zastąpi krzywe (według autorów programu raczej nie powinno się używać obu narzędzi jednocześnie). Najlepsze efekty uzyskamy na zdjęciach o szerokiej rozpiętości tonalnej. Jest to jednak podejście inne, niż połączenie manipulacji kontrastem lokalnym i kompresowaniem tonów, które spotkamy w klasycznym procesie tworzenia zdjęć HDR. Powinno też dawać bardziej naturalne efekty.
[img=bydefault14]Uniwersalny balans barwModuł odpowiedzialny za balans barw na zdjęciu został napisany od nowa i teraz zachowuje się jak narzędzie do ustawiania poziomów jasności, ale z możliwością brania pod uwagę kolorów. Dzięki temu moduł może też zastąpić poziomy, a kontrast można dopasować krzywą. Dzięki zastosowaniu próbnika kolorów większość operacji można wykonać automatycznie.
Moduł świetnie się sprawdzi przy zmianie barw dla świateł, cieni i półtonów osobno. Może pracował w trybie ProPhotoRGB, RGBL i HSL. Przy okazji warto dodać, że interfejs krzywych pozwala korzystać ze skali logarytmicznej na osiach.
Pozostałe zmiany
darktable pozwala także łatwo pracować z dodatkowymi kopiami zdjęć, jeśli chcemy przetestować kilka ustawień. Oryginalny plik RAW nie zostanie powielony, ale darktable stworzy dla niego kilka wersji ustawień. W wersji 2.6.0 można korzystać z tego mechanizmu z poziomu ciemni i łatwo porównywać efekty. W ustawieniach widoku możemy szybko skorzystać z nowych powiększeń 50, 400, 800 i 1600 proc. Zmieniło się też zachowanie próbnika kolorów – teraz jest wyłączany po wyjściu z korzystającego z niego modułu. Poprawione zostały też narzędzia importu bibliotek zdjęć z Adobe Lightrooma, pojawiła się też możliwość importu z Capture One Pro. Ponadto kolekcje można wygodnie filtrować, wybierając na przykład czas naświetlania zdjęcia lub proporcje obrazu.
Bardzo ciekawą nowością jest też możliwość tworzenia masek, biorących pod uwagę zawartość zdjęć (proces przypomina automatyczne maskowanie w Lightroomie). Podczas rozmywania maski brane są pod uwagę piksele, które się pod nią znajdują – im większa różnica między nimi, tym słabiej rozmyta zostanie maska. Dzięki temu można szybko nakładać efekty lokalnie, tylko na jeden obiekt na zdjęciu.
darktable 2.6.0 zajdziecie w naszej bazie programów. Dostępny jest dla macOS-a, a od niedawna także dla Windowsa. Na Linuxie można go zainstalować z odpowiedniego repozytorium. Na dwóch ostatnich systemach darktable ma polski interfejs – można go włączyć w ustawieniach. Przed pierwszym uruchomieniem darktable 2.6.0 po instalacji warto zrobić kopię zapasową bazy zdjęć (~/.config/darktable/directory
) – powrót do starczej wersji bez tego nie będzie możliwy.