Darktable otworzy ogromne obrazy i będzie dobrze wyglądał na Retinie
Darktable, czyli otwartoźródłowa ciemnia cyfrowa, doczekał się niewielkiej aktualizacji. Najwięcej skorzystali użytkownicy systemu OS X oraz osoby pracujące z naprawdę dużymi plikami.
08.12.2014 18:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wydana w niedzielę wersja 1.6 programu przynosi między innymi obsługę ekranów o wysokiej rozdzielczości (Retina i podobne) oraz odpowiednią sygnaturę pakietu dla OS X, dzięki czemu Gatekeeper nie zablokuje uruchomienia programu. Jeśli zaś chodzi o duże rozmiary plików, Darktable 1.6 powinien poradzić sobie nawet z TIFF-ami o rozmiarze 26770×13385 pikseli. Autorzy programu przestrzegają jednak przed próbą otwarcia takiego pliku na systemie 32-bitowym.
Na liście nowych możliwości programu znalazł się także pokaz slajdów, ulepszenia widoku mapy i możliwość odtwarzania notatek głosowych dołączonych do zdjęć. Jeśli zdjęcia w kolekcji były wywoływane także w innych programach lub na innym komputerze, przy starcie programu wszelkie parametry z plików XMP zostaną zsynchronizowane. Program darktable-cli, czyli program obsługiwany z wiersza poleceń i przeznaczony do eksportu zdjęć na podstawie dołączonych plików XMP, pozwala na pracę bez uruchamiania serwera X, można więc bez obaw korzystać z niego także na zdalnych maszynach.
W opcjach eksportu pojawiła się także przydatna możliwość nadpisywania plików. Poza tym system eksportu do formatu TIFF został przepisany na 32-bitowe liczby zmiennoprzecinkowe i obsługuje teraz kompresję. Przy zapisie w formacie JPEG można z kolei ustalić z góry PPI obrazu. Eksport na Flickr odbywa się z wykorzystaniem protokołu HTTPS.
W „ciemni” pojawił się nowy moduł usuwający aberracje chromatyczne, czyli nienaturalne „ramki”, które czasami pojawiają się wokół fotografowanych obiektów (nie został jeszcze przetłumaczony na język polski, znajdziemy go pod nazwą defringe). Nowy tryb rekonstrukcji koloru pozwala z kolei wydobyć barwy i strukturę z obszarów prześwietlonych. Moduł sterowania poziomami zyskał tryb automatyczny, moduł sterowania balansem bieli zaś można całkowicie wyłączyć.
Sporo zmian wprowadzono także w obsłudze skryptów LUA i „pod maską” programu, dzięki czemu wiele operacji można wykonać dużo szybciej. Naprawiono także różne błędy, jak wadliwe wykrywanie obiektywu aparatu kompaktowego czy problemy z tworzeniem obrazów HDR. Instrukcja obsługi została zaktualizowana, a do listy obsługiwanych aparatów doszło kolejnych kilkadziesiąt modeli.
Pełną listę zmian i nowych aparatów można znaleźć na GitHubie. Tam też można pobrać Darktable 1.6 dla OS X i Linuksa, a także jego kod źródłowy.