Dowód osobisty w aplikacji mObywatel 2.0. Jak będzie działać mDowód?
mDowód to równoważny z plastikowym dokument online, który do użycia wejdzie w czerwcu tego roku. Jak zmieni on aplikację mObywatel i w czym będzie pomocny?
21.05.2023 | aktual.: 21.05.2023 16:05
mDowód to cyfrowy dokument tożsamości, który stanie się pełnoprawnym dowodem osobistym. Zagości on w aplikacji mObywatel 2.0 wraz z opcją mobilnych płatności, tymczasowego prawa jazdy i pełnomocnictw. Ministerstwo Cyfryzacji odpowiednią aktualizację wprowadzi w najbliższych tygodniach, ale interface i funkcjonalności mDowodu zostały już zaprezentowane.
mDowód w aplikacji mObywatel 2.0
mDowód "wyrobimy" pobierając aplikację mObywatel z katalogu dobrychprogramów, a następnie logując się do Profilu Zaufanego.
W ten sposób zyskamy dwie nowe funkcje:
- "Potwierdź swoje dane" – wywołuje ona kod QR przydatny do weryfikacji naszej tożsamości
- "Dane dokumentu" – ta opcja pozwoli wyświetlić dane osobowe właściciela dokumentu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Istotną różnicą względem tradycyjnego dowodu osobistego będzie seria, numer oraz data ważności. mDowody będzie trzeba aktywować częściej i nie będzie im nadawana tradycyjna numeracja.
Posługiwanie się mDowodem
Taki cyfrowy dokument będzie stanowił pełnoprawne potwierdzenie naszej tożsamości. Jego okazanie powinno usatysfakcjonować urzędników, funkcjonariuszy służb publicznych, szkoły, sądy, banki itd.
Wyjątki, kiedy mDowód nie wystarczy, to kontrole graniczne oraz okoliczność wyrobienie nowego tradycyjnego dokumentu tożsamości. W takich sytuacjach naszą tożsamość potwierdzą tylko tradycyjne dowody oraz paszporty.
Kiedy mDowód będzie dostępny?
Aktualizacji aplikacji mObywartel do mObywatel 2.0 należy spodziewać się w czerwcu. Wtedy też aktywacja mDowodu stanie się możliwa. Jego upowszechnianie wprowadzane będą jednak stopniowo. Na przykład banki będą honorować go dopiero od września.
W aplikacji mObywatel nadal będzie dostępny podgląd dokumentu tradycyjnego. Jego aktualizacja będzie następować automatycznie na skutek wydania nam nowego fizycznego dowodu tożsamości. Jego możliwości pozostaną ograniczone do funkcji poglądowej, nie będzie też zamiennikiem mDowodu ani plastikowej wersji dokumentu.
Katarzyna Rutkowska, dziennikarka dobreprogramy.pl