Dzisiaj ostatnie pytanie przed pierwszym netbookiem

Wczoraj padło pierwsze zadanie specjalne, dzisiaj czeka nas ostatnie pytanie w pierwszym rankingu 10-dniowym - jutro więc pierwsza osoba w organizowanym przez nas wspólnie z Intelem konkursie wygra netbooka ASUS Eee PC 1001PX z procesorem Atom.

Redakcja

10.10.2010 10:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wczorajsze zadanie specjalne wcale nie było takie banalne. Odsetek poprawnych odpowiedzi znacząco odbiegał od codziennej średniej i, tak jak przewidywaliśmy, wiele osób z dalszych części rankingu podskoczyło o kilkadziesiąt czy nawet kilkaset pozycji. Mamy świadomość, że niektórzy po prostu "strzelali" korzystając z podpowiedzi. Weźmiemy to pod uwagę przy konstruowaniu kolejnych zadań. Ścisła czołówka jednak nie zawiodła i w większości udzieliła poprawnych odpowiedzi, ale... wszystko jeszcze może się zdarzyć. Dzisiaj bowiem ostatnie pytanie w pierwszej 10-dniowej części konkursu, a jutro po przyznaniu liderowi netbooka zaczniemy już nowy ranking 10-dniowy z nowymi nagrodami. Przypominamy oczywiście, że każda odpowiedź będzie też liczyć się do rankingu generalnego, który podsumujemy po zakończeniu konkursu.

Wielu uczestników zastanawia się, dlaczego poprawną odpowiedzią na pytanie w zadaniu specjalnym było "MMX". Bardzo czytelnie wyjaśnia to Ryan na swoim blogu, który opublikowany został dzisiaj dokładnie o północy. W skrócie napiszemy tylko, że pytaniem był obrazek składający się z 16 kolumn i 6 wierszy. Każde pole to bit - czarny odpowiadał jedynce, biały zeru. Ponieważ jeden bajt to osiem bitów, w każdej kolumnie znalazły się zakodowane binarnie dwie liczby, a więc razem było ich 12. Po zamianie liczb na znaki zgodnie z tabelą kodów ASCII otrzymany tekst - "pierwszySIMD" - był właściwym pytaniem. Należało na nie udzielić odpowiedzi "MMX", bo to właśnie MMX był pierwszym rozszerzeniem SIMD oferowanym w procesorach Intela. Po bardziej szczegółowe wyjaśnienia ponownie odsyłamy na bloga Ryana, gdzie znaleźć można także kilka ciekawostek i interesujących statystyk odnośnie samego konkursu.

Dzisiaj wracamy już do "tradycyjnych" reguł: odpowiedź będzie trzeba wybrać spośród czterech możliwości, ale za to pytanie może pojawić się o dowolnej porze... Nie pozostaje więc nic innego jak wpatrywać się w naszą konkursową diodę :-) Powodzenia!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (172)