Ekspert wskazał największe zagrożenia 2022 roku. Nie tylko deepfake
Analitycy z Check Point Resaerch określili główne cele cyberprzestępców na rok 2022. Ich zdaniem obecnie cyberprzestępczość generuje milionowe zyski. To zaś sprawia, że kolejni hakerzy stając się zagrożeniem nie tylko dla konkretnych firm, lecz krytycznej infrastruktury.
Swoje analizy badacze oparli na bieżących danych przy uwzględnieniu zachodzących w świecie zmian. W ten sposób możliwe było wysunięcie konkretnych przewidywania co do krajobrazu zagrożeń w nadchodzącym roku.
Wizja przyszłości
Badacze przewidują, że łańcuchy dostaw, portfele kryptowalutowe oraz tzw. deep fake staną się głównymi celami cyberprzestępców. W przyszłym roku, jak informuje Check Point Resaerch, hakerzy będą starali się wykorzystać motyw pandemii COVID-19 do wyłudzenia wrażliwych danych czy pieniędzy. Sporą popularnością będą cieszyć się także ataki ransomware czy na portfele kryptowalut.
Maya Horowitz, wiceprezes ds. badań w Check Point Software zauważa, że w bieżącym roku hakerzy często wykorzystywali w swoich atakach motywy szczepienia, wyborów czy pracy hybrydowej. W ten sposób byli w stanie atakować łańcuchy dostaw i osiągnąć maksymalny efekt swoich ataków. Można jednak już teraz stwierdzić, że zaawansowanie cyberataków będzie się zwiększać, tak samo jak ich liczba.
Globalne zagrożenia
Eksperci podają, że tzw. fake news oraz kampanie dezinformacyjne mogą stanowić poważne zagrożenia o charakterze globalnym i politycznym w nadchodzącym roku. Cyberprzestępcy, zgodnie z przewidywaniami, będą dalej rozpowszechniać dezinformację na temat pandemii COVID-19 oraz szczepieniach. W celach dezinformacyjnych popularniejsze staną się również treści wyprodukowane przy użyciu technologii deep fake.
To jednak nie wszystko, co przyniesie kolejnych rok. Ataki na łańcuchy dostaw to rozwijający się w tym roku trend w cyberprzestępczości. W 2022 roku ma być jednym z głównych zagrożeń zdaniem ekspertów z Check Point Research. Tego typu ataki mają stać się na tyle powszechne, że konieczne może być wprowadzanie nowych przepisów mających na celu ich przeciwdziałaniu.