Eksperyment Google Chrome zamienia przeglądarkę w symulator kwantowego komputera
Większość naszych Czytelników zapewne słyszała o komputerachkwantowych. Znacznie mniejsza już grupa jest jednak w stanie cośkonkretnego o tym powiedzieć – większość mediów przedstawiajako okryte nimbem tajemniczości magiczne maszyny, które już zachwilę złamią wszystkie szyfry świata. Prawda jest bardziejprozaiczna. Możecie osobiście zapoznać się z działaniemkwantowych maszyn, uruchamiając jeden z najnowszych eksperymentówGoogle Chrome.
To jeden z najciekawszych i najbardziej rozbudowanychEksperymentów, jakie przygotowano dla google'owej przeglądarki.Quantum ComputingPlayground oddaje do naszej dyspozycji sprzętowo akcelerowanysymulator komputera kwantowego z maksymalnie 22 kubitami. Sterowanyjest on przez zintegrowane środowisko programistyczne, w którymprzygotowujemy programy w języku zwanym QScript, kompilujemy iuruchamiamy. Wyniki ich działania podejrzeć można dziękiwizualizacjom kwantowego rejestru, renderowanych za pomocą WebGLjako dwu- lub trójwymiarowe wykresy.
Na szczęście do napisania programu dla komputera kwantowego nietrzeba być specjalistą od C*-algebr i innych matematycznychformalizmów. QScript jest dość prostym językiem skryptowym, podwieloma względami podobnym do JavaScriptu. Skompilowany kod w tymjęzyku można uruchamiać albo w sposób ciągły, albo krok pokroku. W razie problemów mamy dostęp do prostego debuggera.
Symulator pozwala zapoznać się bliżej z działaniemnajsłynniejszych algorytmów kwantowych – Grovera i Shora,wcześniej jednak warto poćwiczyć sobie na prostszychprzykładach. Tych niestety nie jest za wiele. Osoby, które nicnie wiedzą o kwantowej informatyce, nie będą specjalnie mądrzejszepo ich przerobieniu. Ci jednak, którzy choć trochę o tematykę tęsię już otarli, choćby na jakimś wprowadzającym kursie nastudiach, powinni być bardzo zadowoleni – do tej pory nie byłospecjalnie dostępnych za darmo wygodnych narzędzi, pozwalającychpobawić się z kubitami.
Oczywiście na praktyczne zastosowanie tej wiedzy przyjdzie namwszystkim jeszcze poczekać. Na rynku dostępne są tylko urządzeniaod D-Wave, na których można jedynie uruchomić niektóre kwantowealgorytmy optymalizacyjne – nie są to komputery kwantowe w pełnymtego pojęcia znaczeniu.Ostatnie lata są jednak w tej dziedzinie bardzo płodnymokresem, a jeśli marzy się wam praca w NSA czy jej podobnejinstytucji, to praktyczna znajomość kwantowych algorytmów na pewnobędzie mile przez rekrutujących widziana.