Ellp: minimalistyczne podejście do automatyzacji zadań w Windowsie

Aplikacji pozwalających automatyzować pewne czynności w codziennej pracy przy komputerze jest wiele. Ich producenci zazwyczaj prześcigają się w coraz bardziej szczegółowych opcjach dla tworzonych scenariuszy działań, ale mało kto skupia się na ogólnej przyjemności obsługi tego typu oprogramowania. Inaczej jest w przypadku Ellp, nowej aplikacji w dziedzinie automatyzacji, w której duży nacisk położono na estetykę interfejsu i prostotę zatwierdzania nowych scenariuszy.

Ellp: minimalistyczne podejście do automatyzacji zadań w Windowsie
Oskar Ziomek

19.12.2016 | aktual.: 19.12.2016 21:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Program jest czytelny i wygodny w obsłudze, tym bardziej że kafelkowy interfejs ułatwi korzystanie z aplikacji również na tabletach i laptopach z dotykowymi ekranami. Włączenie nowej akcji automatyzacji sprowadza się do wybrania odpowiedniej pozycji na liście, a następnie bezpośrednio przed aktywacją – ewentualnego zmodyfikowania jej ustawień.

Duży nacisk położono na estetykę interfejsu aplikacji
Duży nacisk położono na estetykę interfejsu aplikacji

Tutaj najczęściej dostępna jest tylko jedna, kluczowa w danym przypadku opcja. Wydawać by się mogło, że to mało, szczególnie w porównaniu z konkurencją, która pozwala uwzględniać dziesiątki zależności, jednak ponownie – założeniem twórców programu było w głównej mierze zachowanie minimalnej liczby ustawień, by korzystanie z aplikacji było możliwe łatwe i zrozumiałe dla każdego.

Po uruchomieniu programu, na starcie otrzymujemy do dyspozycji 11 gotowych scenariuszy automatyzacji. Wśród nich między innymi automatyczne: czyszczenie dysku komputera, gdy ten zapełni się w zadanym stopniu, pobieranie zdjęć z Facebooka, kiedy zostaniemy na jakimś oznaczeni, wyciszanie dźwięków komputera o konkretnej godzinie czy też uruchamianie wskazanej strony internetowej po podłączeniu słuchawek (niestety w tym przypadku program rozpoznaje na razie jedynie urządzenia podłączane przez USB). Aktywacja scenariuszy, jak i sam moment ich wykonania sygnalizowane są powiadomieniami na pulpicie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Kafle ze scenariuszami można przeglądać na łączonej liście lub z podziałem na kategorie. Ta druga opcja pozwala przypuszczać, że przy okazji kolejnych aktualizacji programu, producent zadba o stworzenie większej liczby możliwych scenariuszy – obecnie w ramach jednej kategorii znajdziemy nie więcej niż dwa elementy.

Ellp dostępny jest do pobrania z naszej bazy oprogramowania. Pamiętajmy, że to wciąż wersja beta, w której mogą pojawiać się błędy. Program debiutuje jedynie na Windowsie, ale już teraz producent zapowiada, że ukażą się również wersja na macOS-a oraz mobilna dla Androida.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (5)