Europa będzie miała swój procesor? Pierwsze prototypy dostarczone
Europejska inicjatywa procesorowa informuje o dostawie pierwszych prototypów procesorów EPAC 1.0 RISC-V.
25.09.2021 11:03
Europejska inicjatywa procesorowa powstała na bazie programu Horyzont 2020 zainicjowanego w 2017 roku. Współpraca obejmująca 28 partnerów z 10 państw UE zakłada uniezależnienie się UE od podmiotów trzecich w zakresie ekosystemu High-Performance Computing (HPC).
Do tego celu niezbędne jest powstanie w pełni autorskiego procesora, co zostało właśnie dokonane w formie układu o nazwie kodowej EPAC (European Processor Accelerators).
EPAC wykorzystuje otwartą architekturę RISC-V zapewniającą zarówno wydajność jak i energooszczędność. Do budowy układu zastosowano 22 nm litografię od GLOBALFOUNDRIES, same rdzenie mają powierzchnię 26,97 mm² oraz ich docelowe taktowanie ma wynosić 1 GHz.
EPAC łączy kilka technologii akceleratorów wyspecjalizowanych w różnych obszarach zastosowań. Mamy tutaj do czynienia z czterema matrycami VPU (Vector Processing Units) wykorzystującymi rdzeń Avispado RISC-V zaprojektowany przez SemiDynamics oraz jednostki przetwarzania wektorowego zaprojektowane przez Centrum Superkomputerowe w Barcelonie i Uniwersytet w Zagrzebie.
Ponadto na pokładzie mamy subsystem pamięci podręcznej drugiego poziomu zaprojektowany przez Chalmers i FORTH i dodatkowe akceleratory Stencil i Tensor dedykowane obliczeniom zmiennej precyzji zaprojektowane przez Fraunhofer IIS, ITWM i ETH Zürich. Wszystko to zostało połączone za pomocą szybkiej magistrali stworzonej przez EXTOLL.
Dostarczone 143 sztuki podano wstępnym testom zakończonym sukcesem. Prezentowany poniżej screen przedstawia wykonanie pierwszego programu zwieńczonego tradycyjnym komunikatem Hello World w wielu językach oraz słynne pozdrowienie świetnie znane fanom Gwiezdnych Wojen.