Expeditions: Viking. Premiera rozbudowanego RPG w nordyckim klimacie

Gracze, którym do gustu przypadł tytuł Expeditions: Conquistador, powinni zainteresować się najnowszą produkcją studia Logic Artists, Expeditions: Viking. Kolejna odsłona serii Expeditions pozwala graczowi na pokierowanie drużyną walecznych Wikingów i ma premierę dzisiaj.

Expeditions: Viking. Premiera rozbudowanego RPG w nordyckim klimacie
Przemysław Chrzempka

27.04.2017 | aktual.: 29.05.2017 11:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Expeditions: Viking to gra RPG z turowym systemem walki, osadzona na przełomie VIII i IX wieku. Akcję rozpoczynamy w Danii, jednak wraz z rozwojem fabuły będziemy mieć możliwość podróżowania w inne rejony Europy. W naszej przygodzie wcielamy się w postać nordyckiego wojownika, który – jak dowiadujemy się po krótkim wprowadzeniu – jest synem wodza wioski poległego podczas wyprawy na Wyspy Brytyjskie. Po śmierci ojca, nasz bohater musi przejąć pieczę nad klanem. Nie wszyscy mieszkańcy są temu przychylni. Wiele osób uważa również, że rządy ostatniego władcy były bezlitosne i niewłaściwe: wielu mężów nigdy nie powróciło z jego niebezpiecznych misji. Naszym zadaniem będzie zapewnienie ludziom dobrobytu, zaopiekowanie się wioską oraz organizacja wypraw o charakterze kupieckim, rabunkowym oraz osadniczym.

Expeditions: Viking Announcement Trailer [Official] Logic Artists

Po uruchomieniu nowej gry, zostajemy przeniesieni do kreatora postaci, w którym mamy możliwość wybrania takich cech jak: płeć, imię, imię ojca, portret naszej postaci, kolor oczu, włosów oraz cery, podstawowe cechy fizyczne i ubiór. Następnie przechodzimy do okna statystyk i umiejętności gdzie do poszczególnych atrybutów, takich jak: siła, wytrzymałość, finezja itp. możemy przydzielić wybraną ilość punktów (mają one znaczenie przy wyborze preferowanej broni). W drzewku umiejętności decydujemy w czym będzie specjalizować się nasza postać. Do wyboru mamy różne rodzaje broni i różne ścieżki rozwoju umiejętności np. wspierające, ofensywne, pasywne. RPG-owy standard.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Warto zwrócić uwagę na sposób prowadzenia dialogu w grze, gdyż podejmowane przez nas decyzje będą miały znaczący wpływ na rozwój fabuły i nastawienie mieszkańców wioski oraz członków drużyny wobec naszego bohatera. Warto działać tak, by mieć po swojej stronie jak największą liczbę sprzymierzeńców – działanie w pojedynkę nie sprawdza się społeczności Wikingów. Często zdarza się, że sojusznicy nie zgadzają się z naszymi wyborami, co może zaważyć na ich zaufaniu do naszej osoby.

Obraz

Od strony mechanizmu rozgrywki, produkcja nie różni się zbytnio od poprzedniej odsłony serii Expeditions. Walka przebiega w trybie turowym, akcję całej gry obserwujemy z perspektywy rzutu izometrycznego. Podczas potyczki mapa pokryta jest siatką heksagonalną, która pokazuje nam, gdzie możemy przemieścić naszą postać oraz członków jej drużyny. W każdej turze mamy możliwość wybrania bohatera, umiejętności, i rodzaju broni). Kluczem do sukcesu jest przemieszczanie drużyny oraz umiejętne stosowanie ataków z flanki.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Do dyspozycji mamy różnego rodzaju osłony, dzięki którym możemy ukryć się chociażby przed wrogim atakiem z dystansu. W naszym arsenale mamy również pułapki, których odpowiednie wykorzystanie może przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę. Niektóre umiejętności mogą wywołać różne efekty: ogłuszenie, zatrucie, podpalenie, ominięcie tarczy podczas uderzenia, itd.

Zarówno naszego bohatera, jak i jego sojuszników możemy rozwijać i zarządzać ich wyposażeniem w dowolny sposób. Podczas podróży musimy zadbać o zdrowie i morale naszych sprzymierzeńców, zapewniając im pożywienie, lekarstwa i odpoczynek. W zależności od ich nastawienia, mogą zmieniać się ich atrybuty, co wpływać będzie na ich skuteczność w boju. Przed większą wyprawą powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie zapasy surowców, by zwiększyć powodzenie naszej misji.

Obraz

Gra oferuje nam sporo możliwości w zakresie craftingu. Możemy tworzyć zarówno pancerze, hełmy i różne rodzaje broni, jak i pułapki czy lekarstwa. Ważnym elementem jest również rozwijanie naszej wioski. Gromadząc odpowiednie ilości surowców (drewno, skóry itp.), będziemy mogli wykorzystać je do ulepszania poszczególnych struktur wioski. Na przykład inwestując w kuźnię, zyskujemy możliwość tworzenia lepszej jakości broni.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na płaszczyźnie graficznej dzieło skandynawskich twórców wypada przeciętnie. Animacje są mało skomplikowane, a pod względem szczegółów otoczenia nie uświadczymy okazji do przesadnego zachwytu. Świat gry wygląda dosyć prosto i nieco monotonnie. Otacza nas krajobraz średniowiecznych wiosek w mroźnym, zimowym klimacie i... w zasadzie nic innego.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W trakcie naszej przygody towarzyszy nam podkład muzyczny, stworzony przez Knuta Avenstroupa Haugena, nawiązujący do tradycyjnych nordyckich brzmień i idealnie wpasowujący się w klimat gry. Twórca ten skomponował wcześniej muzykę do takich tytułów jak Lords of the Fallen czy Age of Conan.

Expeditions: Viking przypadnie do gustu fanom serii. Gra jest niezwykle rozbudowana: kwestii dialogowych jest bardzo wiele, tak samo jak umiejętności i innych elementów opisanych szczegółowo i obszernie. Warto wspomnieć, że dostępna jest również po polsku. Sama rozgrywka natomiast jest przyjemna, ale na dłuższą metę może się nudzić. Pozytywnym aspektem jest ciekawie poprowadzona fabuła, na którą mamy bezpośredni wpływ, oraz szerokie możliwości rozwoju postaci.

Gra jeszcze dziś będzie dostępna na Steamie. Jej minimalne wymagania sprzętowe to Intel Core 2 Quad Q9400 2,66 GHz, grafika NVIDIA GeForce GTS 450, 4 GB RAM-u oraz 12 GB wolnego miejsca na dysku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (8)