Facebook będzie robić własne czipy. Chce być niezależny jak Apple
Kłopoty Facebooka z wyciekiem danych nie zwolniły jego rozwoju. Firma zamierza produkować własne czipy.
19.04.2018 18:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Facebook poszukuje menedżera, który zbuduje linię produkcyjną układów SoC (System on Chip, zawierający różne komponenty w jednym kawałku krzemu), ASIC (Applications Specific Integrated Circuit, projektowane do konkretnego programu) i pokieruje rozwijaniem sterowników i firmware'u. Przedsięwzięcie jest więc na bardzo wczesnym etapie planowania i minie sporo czasu, zanim zobaczymy sprzęt z układami Facebooka. Nie wiadomo też, czy Facebook ma w planach budowę własnych fabryk. Na razie firma nie komentuje ogłoszenia.
Gdyby Facebook zaczął produkować własne czipy, mógłby zupełnie uniezależnić się od Intela, Qualcomma i Nvidii. Własne układy mógłby montować w goglach VR. Po tym, jak kupił Oculus Rift, sporo zainwestował w tę dziedzinę i zamierza w przyszłym miesiącu pokazać gogle Oculus Go – samodzielne, kosztujące 200 dolarów. Wciąż w planach jest też produkcja smartgłośników umożliwiających komunikację z asystentem głosowym. One także zyskałyby na specjalnie zoptymalizowanym układzie. Jednak fakt, że Facebookowi mało kto ufa, nie wróży popularności urządzeniom z jego procesorami.
Fakt, że ogłoszenie zostało umieszczone w dziale poświęconym infrastrukturze każe nam przypuszczać, że wysiłki zostaną skierowane w stronę serwerów. Z pewnością chodzi o te, na których działa sztuczna inteligencja Facebooka, odpowiedzialna za oznaczanie nieodpowiednich treści. Obecnie serwery te korzystają z układów Nvidii.
Facebook nie jest sam w staraniach o niezależność. Dość przypomnieć, że Apple niedawno zdecydował, że będzie produkował własne układy nie tylko do urządzeń mobilnych, ale też do Maców. Pozwoli to działać niezależnie od premier Intela. Google projektuje własne koprocesory dla sztucznej inteligencji – pierwsze widzieliśmy w smartfonie Pixel 2, gdzie odpowiadają za przetwarzanie obrazu. Amazon także się do tego przymierza, by usprawnić działanie asystentki Alexa na różnych urządzeniach.