Facebook: dojdzie do rozbicia? Rząd domaga się sprzedaży WhatsAppa i Instagrama
Facebook jest obecnie pod ostrzałem amerykańskiego rządu. Zarówno Federalna Komisja Handlu, jak i prokuratorzy generalni 48 stanów w USA złożyli pozwy przeciwko potentatowi mediów społecznościowych. Domagają się rozbicia firmy.
"Od niemal dekady Facebook nadużywa swojej dominującej pozycji, aby miażdżyć mniejszych rywali i pozbawiać rynku konkurencji, a wszystko odbija się na niekorzyść zwykłych obywateli" - twierdzi prokurator generalny stanu Nowy Jork, Letitia James.
Facebook pozwany przez 48 stanów w USA. Zarzuty są poważne
"Podejmujemy działania w imieniu milionów konsumentów i wielu małych biznesów, których zniszczyły nielegalne działania Facebooka" - czytamy dalej w jej oświadczeniu.
Sednem problemu jest tutaj wykupienie Instagrama oraz WhatsAppa. Przejęcie pierwszej z tych aplikacji kosztowało 1 miliard dolarów w roku 2012, natomiast WhatsApp został sprzedany za 19 mld dol. w 2014 r.
Prokuratorzy generalni są zgodni - te transakcje złamały prawo ochrony konkurencji. Domagają się teraz od sądu federalnego interwencji. Ma być nią albo wymuszenie sprzedaży albo rozbicie firmy.
To nie wszystko, prokuratorzy generalni z 48 stanów domagają się także zasądzenia Facebookowi zakazu przejmowania innych spółek o wartości przekraczającej 10 milionów dolarów.
Osobny pozew złożyła Federalna Komisja Handlu USA. Zarzuciła Facebookowi celowe przejęcie Instagrama i WhatsAppa tak, aby konkurencyjne firmy utraciły dostęp do danych oraz systemów używanych przez te dwie platformy.
"Chcemy zapewnić fundamenty dla przyszłych konkurentów Facebooka, tak aby mogli się rozwijać i dokonywać innowacji bez czucia się zagrożonym, że zmiażdży ich Facebook" - pisze dyrektor Federalnej Komisji Handlu, Ian Conner.
Z pozwu złożonego przez prokuratorów generalnych wynika, że jeśli ktoś "wszedłby na podwórko Facebooka, albo odmówił przejęcia, Mark Zuckerberg przeszedłby w 'tryb zniszczenia', a wtedy całą firmę spotkałby 'gniew Marka'". Zostało to opisane jako taktyka typu "wykup albo zakop".
Sally Hubbard, była prawniczka ds. monopolu w kancelarii prokuratora generalnego stanu Nowy Jork uważa, że ludzie tak mocno przyzwyczaili się do monopolu Facebooka, że wraz ze wzrostem udziału firmy trudniej dostrzec, że tak naprawdę przez to gigant daje im - jako konsumentom - gorszy wybór i nie poczuwa się do tego, by cokolwiek naprawić.