Facebook i Instagram mogą zniknąć z Europy. Chodzi o wymianę danych (aktualizacja)

Facebook i Instagram mogą zniknąć z europejskiego rynku, jeśli dotychczasowy sposób przetwarzania danych będzie wkrótce niemożliwy - wynika z rocznego raportu firmy Meta. Firma deklaruje, że źródłem problemu są zmiany prawne w Unii Europejskiej.

Facebook i Instagram mogą zniknąć z Europy
Facebook i Instagram mogą zniknąć z Europy
Źródło zdjęć: © Getty Images | Pool
Oskar Ziomek

07.02.2022 | aktual.: 07.02.2022 18:08

Meta wyraźnie deklaruje w swoim rocznym raporcie, że czołowe produkty firmy, w tym Facebook i Instagram, znikną z Europy, jeśli nie uda się znaleźć nowego rozwiązania prawnego w zakresie przetwarzania danych - zwraca uwagę serwis Mashable. Problematyczne są europejskie przepisy dotyczące danych, które nie pozwolą na przetwarzanie ich na amerykańskich serwerach - tak jak dzieje się to teraz.

Firma Marka Zuckerberga podaje, że bez przetwarzania danych w taki sposób, jak obecnie, straci możliwość kierowania reklam, a co za tym idzie obecność na europejskim rynku przestanie być opłacalna. W raporcie wprost pisze się, że jeśli w 2022 roku Meta nie zawrze nowych umów związanych z wymianą danych, prawdopodobnie nie uda się zaoferować w Europie szeregu najważniejszych produktów i usług, w tym Facebooka i Instagrama.

Jak ustalił serwis Mashable kontaktując się z Metą, oświadczenie firmy ma być wezwaniem regulatorów do przyjęcia innych, łagodniejszych przepisów w zakresie wymiany danych, co ma pozwolić uniknąć zakłóceń w pracy tysięcy firm, a Facebook czy Instagram mają tu być tylko przykładami. W praktyce scenariusz, w którym Facebook faktycznie miałby zniknąć z Europy wydaje się dziś mało prawdopodobny, a przynajmniej trudny do wyobrażenia. Argumenty podawane przez Metę w raporcie są jednak z drugiej strony logiczne.

O ile dla części użytkowników sceptycznie podchodzących do social mediów informacja o zniknięciu Facebooka czy Instagrama z rynku byłaby pewnie neutralna lub nawet dobra, nie da się zaprzeczyć, że byłby to spory cios dla wielu współczesnych firm i ludzi wykorzystujących te platformy do pozyskiwania klientów i komunikacji.

Liczba użytkowników Facebooka w Polsce w podziale na grupy wiekowe
Liczba użytkowników Facebooka w Polsce w podziale na grupy wiekowe© NapoleonCat

Ze statystyk NapoleonCat wynika, że w Polsce działa prawie 25 mln kont na Facebooku, co oznacza, że z serwisu korzysta ponad 65 proc. Polaków. Największą grupę stanowią użytkownicy w wieku 25-34 lat, których według statystyk jest ponad 6 milionów. Co ciekawe, w każdej grupie wiekowej większość stanowią kobiety.

Aktualizacja, godz. 18:00

Po opublikowaniu tekstu otrzymaliśmy dodatkowe oświadczenie od firmy Meta, która podkreśla, że nie ma planów wycofania Facebooka i Instagrama z europejskiego rynku. Jednocześnie dodaje, że obawy dotyczące unijnych przepisów ma także szereg innych firm, które również podniosły ten temat w swoich sprawozdaniach. Pełną treść otrzymanego oświadczenia publikujemy poniżej:

Nie mamy absolutnie żadnego zamiaru ani planu wycofania się z Europy. Należy pamiętać, że Meta, tak jak i wiele innych firm, organizacji oraz serwisów, przekazuje dane między UE a USA w celu świadczenia globalnych usług. Podobnie jak inne firmy przestrzegamy przepisów europejskich, polegamy na standardowych klauzulach umownych oraz stosujemy odpowiednie zabezpieczenia danych, aby móc świadczyć usługi na całym świecie. Firmy potrzebują dokładnych i globalnych przepisów, aby dbać o długoterminowe bezpieczeństwo transatlantyckiego przepływu danych. Z tego względu, tak jak ponad 70 innych firm z różnych branż, ściśle monitorujemy zmiany regulacji i ich potencjalny wpływ na naszą europejską działalność.

Biuro Prasowe Meta

Programy

Zobacz więcej
internetbezpieczeństwofacebook
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (348)