Facebook i Instagram mogą zniknąć z Europy. Tajemniczy nowy projekt decyzji
Meta dalej stoi przed poważnym problemem - jej usługi znane jako Facebook i Instagram mogą całkowicie zniknąć z Europy ze względu na poważne zmiany prawne w Unii Europejskiej. Firma miała otrzymać nową wstępną decyzję dotyczącą dalszej możliwości eksportowania danych użytkowników.
22.02.2022 13:11
Już wcześniej było wiadomo, że nowe regulacje UE mogą poważnie uderzyć w Metę. Najnowsze przepisy z zakresu przetwarzania danych, jak informowała firma, mają sprawiać, że obecność Facebooka i Instagrama stałaby się całkowicie nieopłacalna dla Mety. Powodem jest brak możliwości odpowiedniego kierowania reklam do użytkowników serwisu. Najnowsze doniesienia również nie wydają się napawać optymizmem.
Cisza przez burzą
Serwis TechCrunch dotarł do informacji z których wynika, że Meta miała otrzymać nową decyzję od unijnego organu odpowiedzialnego za kwestie prywatności. Ta zaś ma mieć wpływ na jego zdolność do dalszego eksportowania danych użytkowników do USA. Co ciekawe, nie wiadomo na ile ta decyzja jest korzystna dla samej firmy.
Graham Doyle, zastępca komisarza w Irlandzkiej Komisji Ochrony Danych (DPC) odmówił TechCrunchowi dostarczenia bardziej szczegółowych informacji dotyczących wstępnej decyzji. Wiadomo jednak, że Meta ma 28 dni na złożenie wniosków w jej sprawie, po czym zostanie przygotowany projekt decyzji na podstawie art. 60 dla innych zainteresowanych organów nadzorczych.
Przewidywania nie są optymistyczne
Nie tylko Facebook i Instagram stoją przed tego rodzaju problemami. Już wiele miesięcy wcześniej zarówno Meta, jak i Google wzywały organy regulujące nowe przepisy do uzgodnienia nowej umowy o transatlantyckim przesyłaniu danych. Komisja podkreślała jednak, że należy ukrócić kwestię nieproporcjonalnie dużych uprawnień inwigilacyjnych USA, które opierają się na masowym przechwytywaniu danych.
Z perspektywy biznesowej jednak, odejście wielu amerykańskich firm z rynku europejskiego może oznaczać takie straty finansowe w budżetach niejednego państwa. Przed UE stoi więc ciężkie zadanie do wykonania - z jednej strony musi ona chronić swoich obywateli, z drugiej zaś - znaleźć takie rozwiązanie prawne, które nie będzie odstraszać.