Facebook nie działa? Przyczyny awarii i rozwiązania

Facebook nie działa bezbłędnie i często można trafić na problemy, które uniemożliwiają publikowanie postów, planowanie wpisów w Meta Business Suite czy poprawne działanie Messengera osadzonego w serwisie. Awarie Facebooka są częste, ale niektóre można próbować rozwiązać samodzielnie.

Facebook często bywa kapryśny
Facebook często bywa kapryśny
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto
Oskar Ziomek

01.07.2024 12:42

Awarie Facebooka najczęściej spowodowane są błędem po stronie serwera, co oznacza, że użytkownik nie ma na nie bezpośredniego wpływu. Tego typu problemy można najczęściej zweryfikować, zaglądając do serwisu downdetector, do którego na bieżąco spływają zgłoszenia użytkowników, którzy nie mogą korzystać z wielu znanych usług - w tym Facebooka.

Jeśli liczba zgłoszeń jest duża (w przypadku Facebooka liczona w setkach lub tysiącach), można bezpiecznie założyć, że awaria jest odgórna. W takiej sytuacji pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i czekać na rozwiązanie problemu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto jednak pamiętać, że nie zawsze awaria Facebooka oznacza brak dostępu do serwisu wszystkimi kanałami. Może się okazać, że niedziałająca aplikacja w telefonie nie oznacza, że równolegle nie działa także serwis webowy. Chcąc koniecznie skorzystać z Facebooka można wówczas spróbować w takiej sytuacji zalogować się do serwisu przy komputerze. Możliwe, że tą drogą będzie działać bez zarzutu.

Facebook nie działa - jak sprawdzić aplikację?

Jeśli Facebook przestał działać w smartfonie, a zgłoszenia w serwisie downdetector nie wskazują na globalną awarię, warto sprawdzić, czy problem nie dotyczy samej aplikacji. W tym celu w pierwszej kolejności należy wymusić jej zamknięcie (w przypadku Androida można to zrobić m.in. z poziomu ustawień aplikacji w systemie) i uruchomić ponownie.

Przykładowe informacje o wykorzystaniu pamięci przez Facebooka
Przykładowe informacje o wykorzystaniu pamięci przez Facebooka© dobreprogramy | Oskar Ziomek

Jeśli problem z Facebookiem nadal występuje, warto sprawdzić dostępność aktualizacji, a w ostateczności usunąć wszystkie dane z pamięci podręcznej dla aplikacji i zalogować się ponownie po ponownym uruchomieniu. W znakomitej większości przypadków taki komplet operacji powinien usunąć znane problemy z oprogramowaniem.

Awaria Facebooka w przeglądarce

Analogiczne kroki warto podjąć, kiedy nie działa Facebook w przeglądarce. Jeśli nie ma przesłanek, że występujące problemy z serwisem to ogólnopolska lub ogólnoświatowa awaria, konieczne jest poszukanie problemu w swoim komputerze. Podstawowy ruch to usunięcie ciasteczek i danych podręcznych dotyczących Facebooka w przeglądarce internetowej.

Po ponownym włączeniu witryny konieczne będzie zalogowanie się do serwisu. Taka operacja powinna wyeliminować błędy, które w nieuzasadniony sposób pojawiły się po stronie użytkownika.

Problemy Facebooka

Facebook często działa jednak kapryśnie także wtedy, kiedy nie występują żadne incydentalne usterki. Należy pamiętać, że obecnie serwis jest bardzo rozbudowany i łączy w sobie wiele usług. Codziennością są więc drobne błędy, które pojawiają się na różnych krokach i których nie można klasyfikować jako "awarii", a raczej błędy wymagające poprawy przez programistów.

W tym przypadku pozostaje jedynie zgłaszanie usterek pomocy technicznej Facebooka i liczenie na to, że zostaną rozwiązane wraz z kolejnymi poprawkami dla całego serwisu. Zaangażowani użytkownicy Facebooka z pewnością mogą jednak potwierdzić, że wiele błędów w serwisie znanych jest od lat i mimo upływu czasu nadal nie pojawiają się poprawki, które mogłyby je usunąć.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
internetfacebookawaria
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)