Fall Creators Update: Mixed Reality, czyli aplikacje i gry w VR
Z wydaniem Windows 10 Fall Creators Update wiąże się też dostępność gogli VR różnych producentów. Nie chodzi jednak o granie w kilka tytułów, dostępnych dla takich urządzeń, ale o możliwość zabawy i normalnej pracy w Mixed Reality. Okazuje się, że można obsługiwać aplikacje użytkowe w VR i Microsoft zrobił to całkiem nieźle.
17.10.2017 | aktual.: 17.10.2017 15:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mixed Reality Microsoftu to środowisko nie tylko rozrywkowe. Poza możliwością grania w dowolną grę i oglądania filmów 360° Windows z aktualizacją Fall Creators Update daje też możliwość na przykład siedzenia przy biurku i pisania tekstu w Wordzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, bo w środowisku VR Microsoftu można uruchomić różne aplikacje. Trzeba tylko przygotować się na pisanie bezwzrokowe, jeśli chcemy korzystać z pakietu biurowego z goglami VR na głowie.
Aplikacja Mixed Reality Bridge zabierze nas do stworzonego przez Microsoft wirtualnego domu, raczej nie znajdującego się na Ziemi, o czym świadczą lewitujące wyspy. W środku możemy ustawiać własne meble i dekoracje (z pomocą aplikacji Holograms), a także okna aplikacji, w wybranej odległości od siebie. Można dzięki temu zagrać w dowolną grę, przeglądać Internet, prowadzić rozmowy przez Skype'a, korzystać z Instagrama, kalendarza, notatnika, obsługiwać Cortanę i wiele innych – jak już wspominaliśmy, także wykonywać zadania typowo biurowe. Co ważne, będzie można uruchamiać też gry ze Steama na wirtualnym „telewizorze”.
Wrażenia z poruszania się w tej przestrzeni są bardzo ciekawe – twórcy zadbali o możliwość wejścia na dach domu albo stanięcia na krawędzi klifu, gdzie możemy poczuć przestrzeń cyfrowego świata.
Mixed Reality Microsoftu pozwala nam korzystać z VR na dwa sposoby – na stojąco i na siedząco. W drugim przypadku można spokojnie operować klawiaturą i myszką nie wstając zza biurka, w pierwszym zaś program pozwoli nam wyznaczyć strefę (1,5 na 2 metry), po której możemy się poruszać. Po zbliżeniu się do krawędzi tej strefy zobaczymy klatkę ograniczającą, informującą, że dalej może być niebezpiecznie. W końcu nietrudno zagubić się w VR i wejść w ścianę w „realu”.
Oczywiście znajdziemy tu trochę aplikacji przygotowanych specjalnie pod VR. Atrakcyjnie prezentuje się na przykład aplikacja edukacyjna HoloTour, która zabierze nas w interaktywną wycieczkę dookoła świata. Jeśli ktoś już miał okazję skorzystać z Holo Lens, interfejs aplikacji wyda mu się znajomy.
By skorzystać z Mixed Reality trzeba mieć odpowiednią kartę graficzną obsługującą DirectX 12 (przynajmniej Intel HD Graphics 620, ale lepiej sprawdzi się dyskretna karta typu NVIDIA GTX 960) i 8 GB RAM-u. Przyda się też USB 3.0 i Bluetooth do kontrolera. Z Fall Creators Update dostarczony zostanie program sprawdzający, czy komputer spełnia te wymagania – Windows Mixed Reality PC Check.
Do pełni szczęścia potrzebny będzie oczywiście headset VR i kontroler. Dziś możemy wybrać między sprzętem HP, Acera, Lenovo i Della. Wkrótce dostępne będą też gogle Samsunga i Asusa.