Fedora 38. Sprawdzony Linux zadebiutował w nowej wersji
Fedora 38 jest już dostępna do pobrania. Jedna z najpopularniejszych dystrybucji Linux doczekała się nowej wersji i to – co ciekawe – tydzień wcześniej niż zakładano. Tym lepiej dla użytkowników, dla których przygotowano wiele nowinek.
19.04.2023 14:08
Całkowicie darmowa, rozwijana społecznościowo i mająca otwarty kod źródłowy Fedora cieszy się dobrą sławą jako bezpieczna i niezawodna dystrybucja Linux. Przy tym od dawna cechuje się też prostym w obsłudze i dobrze wyglądającym interfejsem. W wersji z numerem 38 stawia kolejny krok w kierunku "przyjazności".
Fedora 38 - ładniejsza, dzięki GNOME 44
Najważniejsza wiadomość? Fedora 38 wprowadza środowisko GNOME 44, wraz z jego wszystkimi udoskonaleniami. Otrzymujemy więc przede wszystkim ulepszony panel Szybkich ustawień z wygodnym zarządzaniem urządzeniami Bluetooth oraz sekcją umożliwiającą podejrzenie, jakie aplikacje działają w tle.
GNOME 44 to także przeprojektowane Ustawienia (z łatwiejszym dostępem do poszczególnych opcji), nowe powiadomienia o niskim poziomie naładowania akumulatora oraz usprawniona funkcja przeciągnij-i-upuść.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Premiera Fedora 38. Dlaczego warto było na nią czekać?
Jak podaje serwis OMG! Linux, bazą dla nowej wersji Fedory jest jądro Linux 6.2. To oznacza pełną kompatybilność z nowymi podzespołami, a także stabilność i bezpieczeństwo. Do tego zespół rozwijający dystrybucję postarał się o zaktualizowanie języków i bibliotek, w tym Ruby 3.2, gcc 13, LLVM 16, Golang 1.20 i PHP 8.2.
W oficjalnej notce zapowiadającej to nowe wydanie możemy również przeczytać o szybszym wyłączaniu systemu i mniejszym zużyciu pamięci. Fedora 38 to także pełny dostęp do Flathuba, menedżer plików z obsługą drzewka folderów, widok miniatur w oknie wyboru plików oraz pakiet oprogramowania w najnowszych wersji. W paczce znajduje się między innymi aktualny Firefox i pakiet LibreOffice.
Fedora 38 dostępna do pobrania
Fedora 38 jest już dostępna w formie bezpośredniej aktualizacji z wersji 37, a także jako 64-bitowy obraz ISO, przeznaczony do instalacji "od zera".
Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl