Firefox 57 Quantum: czy jest szybszy i wykorzystuje mniej RAM‑u?

Jesteśmy świeżo po premierze Firefoksa 57 Quantum, w historii przeglądarki z pewnością wydania przełomowego. Postanowiliśmy sprawdzić, na ile zapewnienia twórców o przełomie nie tylko od strony wizualnej, ale także pod maską zostały zostały zrealizowane i czy rzeczywiście Firefox ma szansę na odzyskanie użytkowników, którzy wybrali przeglądarki konkurencji.

Firefox 57 Quantum: czy jest szybszy i wykorzystuje mniej RAM-u?
Oskar Ziomek

14.11.2017 11:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas zapowiedzi wersji 57, Mozilla nie kryła, że celem jest odzyskanie tych, którzy zamiast Firefoksa wybrali Chrome'a. W tym celu poczyniono wiele kroków, by odczuwalnie przyspieszyć działanie przeglądarki oraz zredukować ilość używanej pamięci operacyjnej, co udało się jeszcze w Firefoksie 55.

Obraz

Niedawno testowaliśmy możliwości Firefoksa 57, ale jeszcze w wersji beta. Wtedy mogliśmy tylko spekulować, czy wyniki te zostaną pobite przez stabilne wydanie i czy w ogóle można traktować je miarodajnie. Już wtedy jednak przeglądarka Mozilli nie była na prowadzeniu w żadnej z testowanych kategorii. Teraz spekulacje można odłożyć na bok, bowiem przed nami test wykorzystania RAM-u i szybkości Firefoksa 57 Quantum w wersji stabilnej. Porównamy go do Firefoksa 56 oraz Chrome'a 62.

Metodologia i platforma testowa

Nasz test jak zwykle polegać będzie na uruchomieniu w przeglądarkach tego samego zestawu kart. Tym razem będzie to 17 stron, a wśród nich między innymi nasz portal, kanał YouTube, wyszukiwarki, strony informacyjne i portale społecznościowe. Oczywiście w każdym przypadku mówimy o czystej instalacji 64-bitowej wersji przeglądarki pozbawionej jakichkolwiek dodatków. Nie zmieniamy również żadnych ustawień domyślnych.

Platforma testowa oparta jest tym razem o 8-wątkowy procesor AMD FX-8350 i 12 GB pamięci operacyjnej, zaś systemem jest najświeższy stabilny Windows 10 Fall Creators Update. Podczas testów dana przeglądarka jest jedynym uruchomionym programem obok zabezpieczenia antywirusowego.

Rezultaty

Na początek sprawdźmy, jak wypadł test wykorzystania pamięci operacyjnej. Okazuje się, że względem poprzedniej wersji Firefoksa praktycznie nic się tu nie zmieniło, w naszym teście obydwa liski potrzebują około 1,5 GB pamięci podczas pracy z 17 otwartymi kartami.

Wykorzystanie RAM-u (w gigabajtach) przy uruchomieniu tych samych 17 kart (mniej = lepiej)
Wykorzystanie RAM-u (w gigabajtach) przy uruchomieniu tych samych 17 kart (mniej = lepiej)

Wyraźnie gorzej sprawa wygląda w przypadku Chrome'a, który tworzy dużo więcej oddzielnych procesów. Tutaj użycie pamięci to ponad 2,2 GB. Jeśli więc nasz komputer wyposażony jest w mało pamięci lub na co dzień pracujemy na setkach kart, korzystanie z Firefoksa 57 będzie lepszym pomysłem.

Inaczej jest natomiast w przypadku testów wydajnościowych. Firefox 57 Quantum miał w założeniu zrównać się w tej dziedzinie z konkurencją. Patrząc na wyniki benchmarków można się jednak poczuć zawiedzionym. Najnowsza wersja Firefoksa jest bezapelacyjnie lepsza od swojego poprzednika w teście Speedometer 2.0, ale gdy spojrzymy na wyniki testu BaseMark Web 3.0, nieco lepszy okazuje się Firefox 56.

  • Wyniki testów Basemark Web 3.0 (więcej = lepiej)
  • Wyniki testów Speedometer 2.0 (więcej = lepiej)
[1/2] Wyniki testów Basemark Web 3.0 (więcej = lepiej)

Złudzeń nie pozostawia natomiast porównanie do Chrome'a 62. Jak widać, w tego typu testach nie ma on sobie równych. Z wynikiem powyżej 52 punktów Chrome wyprzedza o ponad 6 punktów Firefoksa 57 Quantum w teście Speedometer 2.0 i zdobywa o 50% lepszy rezultat w teście Basemark Web 3.0.A w praktyce?Jak zwykle testy i tabelaryczne dane to jedno, a praktyka to drugie. W tym przypadku nie jest inaczej, bo okazuje się, że podczas typowej pracy Firefox 57 Quantum rzeczywiście działa bardzo sprawnie i trudno mu cokolwiek zarzucić. Istotnie, porównując bezpośrednio Firefoksa z Google Chrome da się czasem dostrzec różnice na korzyść Chrome'a, jednak są one niewielkie i o ile celowo nie przeglądamy Internetu by się ich doszukać, w zasadzie trudno będzie je zauważyć i uznać za przeszkadzające.

Trzeba jednak obiektywnie odnotować, że ostatecznie to Chrome nadal pozostaje szybszy. Firefox depcze mu jednak po piętach bardziej niż zwykle – czy to wystarczy, aby przekonać do siebie użytkowników przekonamy się zapewne już na dniach.

Najnowszy Firefox 57 Quantum jest dostępny do pobrania z naszej bazy.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (115)