Dotacje na wymianę pieca? Po tym rozpoznasz oszusta
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod fundusz i oferującymi nieistniejące dotacje. Programy NFOŚiGW dostępne są tylko na oficjalnych stronach.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wydał ostrzeżenie dotyczące oszustów, którzy podszywają się pod fundusz, oferując nieistniejące oferty finansowania. Jak poinformowano w komunikacie opublikowanym we wtorek 21 stycznia 2025 r. na platformie X, oszuści kontaktują się z potencjalnymi ofiarami telefonicznie, mailowo lub osobiście, podając się za przedstawicieli funduszu.
Oszuści oferują pomoc w składaniu wniosków o dotacje oraz dostęp do programów dofinansowania, które w rzeczywistości nie istnieją. W ten sposób mogą starać się wyłudzić dane potencjalnych ofiar, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
NFOŚiGW podkreśla, że nie deleguje swoich pracowników do pracy w terenie ani nie oferuje płatnej pomocy w wypełnianiu wniosków. Fundusz zaleca dokładne sprawdzanie informacji przed podpisaniem umowy czy dokonaniem płatności. W razie wątpliwości można w łatwy sposób skonsultować się z funduszem lub z kompetentnym pracownikiem urzędu gminy lub miasta, odpowiadającym za dotacje na termomodernizację.
Jak się chronić przed oszustami?
Aby uniknąć oszustwa, NFOŚiGW radzi korzystać z oficjalnych stron internetowych, takich jak:
- www.nfosigw.gov.pl,
- www.czystepowietrze.gov.pl,
- www.mojprad.gov.pl,
- www.mojecieplo.gov.pl,
- www.mojaelektrowniawiatrowa.gov.pl.
Wszystkie oficjalne strony programów finansowanych przez fundusz mają w swojej domenie końcówkę gov.pl. Serwisy bez tej końcówki nie są stronami rządowymi.
W obliczu nacisków na wymianę źródeł ciepła (zakaz korzystania z kotłów bezklasowych został wprowadzony w połowie 2024 r.) wiele osób może być zainteresowanych ofertami wsparcia finansowego na przedsięwzięcia związane z termomodernizacją. Istnieją programy państwowe, które pozwalają na dofinansowanie tego rodzaju zakupów. Należy jednak zawsze weryfikować, czy mamy do czynienia z autentyczną ofertą wsparcia finansowego, czy jednak rozmawiamy z oszustami, którzy chcą wyłudzić nasze dane lub pieniądze za wykonanie czynności, które w urzędzie możemy załatwić za darmo.