Firefox 58 już jest! Aplikacje w przeglądarce nawet kilkunastokrotnie szybsze
W poprzednim dużym wydaniu Firefoksa, wersji 57 Quantum, Mozilla przygotowała ogrom nowości. Było ich na tyle dużo, że można było pozwolić sobie na co najmniej kilka miesięcy rozwoju, który będzie skupiał się na poprawkach i szlifowaniu dotychczasowych osiągnięć. Nic z tego – w naszej bazie znaleźć już możecie Firefoksa 58, który może nie jest już wydaniem rewolucyjnym, ale przynosi ważną nowość w kluczowym aspekcie pracy przeglądarki.
Oficjalna premiera Firefoksa 58, która uzupełniona zostanie komunikatami na temat zmian i poprawek, zaplanowana jest na przyszły tydzień. Stabilne kompilacje są już jednak dostępne, a lista nowości z bety oraz blogi deweloperskie dostarczają o niej całkiem sporo wyczerpujących informacji. Poprawki nie dotyczą oczywiście zrewolucjonizowanego w ostatnim wydaniu interfejsu i skupiają się przede wszystkim na optymalizacji i odczuwalnym przyśpieszaniu pracy przeglądarki.
Najważniejszą nowość Firefoksa 58 znajdziemy pod maską, a odczujemy ją przy korzystaniu z aplikacji i gier wykorzystujących WebAssembly – środowisko uruchamiania dużych programów webowych przygotowywanych na przykład w C/C++. Dotąd różnice benchmarków dla silników z Chrome'a czy Firefoksa były niewielkie, teraz się to jednak zmieni. Mozilla przygotowała nowy kompilator, który może rozpocząć pracę jeszcze przed załadowaniem całego pliku WASM – można to porównać ze strumieniowaniem filmu z YouTube. Podobnie jak tam możliwe jest odtwarzanie przed pobraniem całego wideo, tak Firefox może wykonywać kod, nie dysponując całym plikiem WASM. Rezultat? Według badań Lin Clark, Firefox w obsłudze aplikacji webowych przyśpieszył nawet kilkunastokrotnie.
Rewolucja w Firefoxie. Omawiamy nowości w przeglądarce Mozilli
Kolejną nowością jest dodanie obsługi API autouzupełniania formularzy transakcyjnych. Odtąd menedżer uzupełniania prywatnych danych będzie mógł automatycznie uzupełniać na stronach nie tylko dane logowania, ale także numery kart płatniczych. Jeżeli użytkownik tego zechce, dane kart będą mogły być przenoszone pomiędzy instalacjami przeglądarki dzięki usłudze Firefox Sync. Dobre wieści mamy także dla użytkowników Firefoksa na macOS-ie – przeglądarka obsługuje już WebVR. Demonstracje znaleźć można na specjalnie uruchomionej przez fundację witrynie MozVr.com. Niestety, wciąż nie rozwiązano problemów z rysowaniem interfejsu na wyświetlaczach HiDPI, przez co na wysokich rozdzielczościach Firefox katastrofalnie obciąża zasoby.
Na liście aktualizacji bezpieczeństwa Firefox 58 pojawiły się łatki na luki Spectre/Meltdown, mimo że było ona dostępna już w wydaniu 57.0.4. Najnowszą wersję Firefoksa znajdziecie w naszej bazie oprogramowania w wersji na Windowsa oraz macOS. W przyszłym tygodniu spodziewamy się także premiery Firefoksa 58 na Androidzie – tam nowa wersja przyniesie między innymi obsługę Progresive Web Apps.