Firefox będzie wymagał jeszcze mniej pamięci operacyjnej
Już niebawem użytkownicy Firefoksa będą mogli pochwalić się tym, że ich przeglądarka wymaga jeszcze mniej pamięci operacyjnej do działania. Do wersji nocnych wprowadzone zostały właśnie poprawki, które znacznie zmniejszają apetyt tego programu na RAM. Najwięcej zyskają na tym użytkownicy dodatku AdBlock Plus, znanego z dużych wymagań w tej kwestii.
Nadmierne użycie pamięci jest problemem, który może mieć wiele najróżniejszych powodów. Często wynika to z rozszerzeń instalowanych w przeglądarce przez użytkownika – od niemal roku wiadomo natomiast, że AdBlock Plus w niektórych scenariuszach może stanowić prawdziwą kulę u nogi Firefoksa. Błąd ten zgłoszono i choć musiał nieco poczekać na swoją kolej, nareszcie się nim zajęto. W przypadkach uznawanych wcześniej za najgorsze różnica na korzyść najnowszego Firefoksa 42 jest gigantyczna i nie można przejść obok niej bez reakcji. Ponad gigabajt wolnej pamięci piechotą przecież nie chodzi.
W celu przetestowania zasobożerności przeglądarki z zainstalowanym AdBlockiem wykorzystaną stronę z testem schematu kolorów edytora vim – znajduje się na niej 400 pływających ramek, a każda z nich oznacza dodatkowe megabajty poświęcone na ABP, przynajmniej do tej pory. Nasz test wykazał, że stabilna wersja Firefoksa 38.0.6 już po chwili zajmowała w pamięci ponad 2 GB. Po chwilowym działaniu odśmiecacza użycie pamięci ustabilizowało się na poziomie około 1,9 GB. W przypadku wersji nocnej Firefoksa 42 szczytowe użycie pamięci wynosiło już tylko 330 MB, po chwili ustabilizowało się natomiast na poziomie 170 MB. Różnica jest gigantyczna, a wszystko za sprawą poprawki, która trafiła do przeglądarki i która za kilka tygodni znajdzie się w jej stabilnym wydaniu.
Wspomniany przypadek jest skrajny, bo przecież nie każda strona korzysta z aż tylu elementów iframe. Postanowiliśmy więc dokonać pomiaru w nieco bardziej realnym scenariuszu. Zestaw otwartych witryn obejmował główne strony popularnych serwisów: Dobrychprogramów, Wirtualnej Polski, Onetu, O2 i TVN24. Nawet tutaj różnica okazała się spora: aktualna wersja Firefoksa zajęła maksymalnie 480 MB RAM (390 MB po ustabilizowaniu), nowa z poprawką natomiast tylko 330 MB (i zaledwie 200 MB po ustabilizowaniu). Różnice te występują nawet wtedy, gdy zupełnie pozbędziemy się AdBlocka – łatka oznacza więc efektywniejsze zarządzenie pamięcią w całej przeglądarce, a nie tylko w sytuacjach, gdy decydujemy się na blokowanie reklam.
Oczywiście można wyjść z założenia, że niewykorzystana pamięć to pamięć zmarnowana – to prawda, niemniej nie każdy komputer jest wyposażony w gigabajty RAM-u. Wciąż możemy się natknąć na wiele starszych komputerów, które dobrze spełniają swoje zadanie. W ich przypadku stosowanie np. Google Chrome (nawet z wykorzystaniem naszych porad przyśpieszających tę przeglądarkę) może okazać się rozwiązaniem bardzo niekomfortowym. Firefox już teraz wyświetli strony równie dobrze, a wykorzysta przy tym mniej pamięci, niebawem sytuacja stanie się natomiast jeszcze lepsza.