Firefox bez powiadomień? Mozilla testuje blokowanie niechcianych komunikatów

Mozilla pracuje nad ulepszeniem systemu powiadomień wyświetlanych w Firefoksie. Do testów posłuży wydanie 68 Nightly, w przypadku którego w kwietniu powiadomienia będą pokazywane według nowych zasad. Celem jest wyeliminowanie spamu i ochrona użytkownika przed machinalnym reagowaniem na komunikaty stron proszących o możliwość wyświetlania powiadomień czy dostęp do mikrofonu.

Mozilla testuje blokowanie powiadomień
Mozilla testuje blokowanie powiadomień
Oskar Ziomek

Twórcy Firefoksa nie chcą całkowicie pozbawiać internautów możliwości odczytywania powiadomień, ale sprawdzić, czy możliwe jest wdrożenie mechanizmu blokowania ich w uzasadnionych przypadkach bez szkody dla funkcjonalności stron i wrażeń użytkowników. Producent przeanalizował bowiem powiadomienia wyświetlane w Firefoksie i wyciągnął interesujące wnioski.

Powiadomienia w Firefoksie, z natarczywością których chce walczyć Mozilla.
Powiadomienia w Firefoksie, z natarczywością których chce walczyć Mozilla.

Jak się okazuje, najczęściej pokazywanym komunikatem jest prośba o zezwolenie na wyświetlanie powiadomień przez stronę po zamknięciu przeglądarki. Jak wynika z analizy, w Firefoksie Beta między 25 grudnia 2018 a 24 stycznia 2019 roku, takie powiadomienie pojawiło się około 18 milionów razy. Co jednak w tym kontekście ważniejsze – zgodę na wyświetlanie powiadomień wyraziło tylko niecałe 3 procent użytkowników.

Z drugiej strony warto wziąć pod uwagę komunikaty proszące o dostęp do mikrofonu, co jest w końcu niezbędne na przykład w przypadku czatów głosowych. W tym przypadku proporcja pozytywnej reakcji użytkowników jest niemal odwrotna – 85 procent osób zgadza się na taki dostęp, gdy wyświetlane jest powiadomienie.

Firefox i blokowanie powiadomień

Mając na uwadze powyższe spostrzeżenia, twórcy Firefoksa doszli do wniosku, że sytuację może uzdrowić wyświetlanie powiadomień jedynie w uzasadnionych przypadkach. W ramach eksperymentu, w Firefoksie 68 Nightly powiadomienia w kwietniu będą wyświetlane tylko wtedy, kiedy użytkownik po wyświetleniu danej strony zdąży skutecznie wejść z nią w interakcję.

W ramach eksperymentu, ikona powiadomienia będzie się pojawiać, ale sam komunikat zostanie na pewien czas wstrzymany, źródło: Mozilla Blog.
W ramach eksperymentu, ikona powiadomienia będzie się pojawiać, ale sam komunikat zostanie na pewien czas wstrzymany, źródło: Mozilla Blog.

W tym przypadku mowa jest o przejściu do elementu klikniętego myszą lub naciśnięciu przycisku na klawiaturze włącznie z reakcją na to działanie. Eksperyment podzielony jest na dwa etapy. Przez pierwsze dwa tygodnie, a więc już teraz, Firefox nie będzie informować użytkownika, że powiadomienie jest wstrzymane i zostanie wyświetlone dopiero po interakcji.

Przed ostatnie dwa tygodnie kwietnia będzie jednak inaczej – Firefox pokaże wówczas niewielką, animowaną ikonę. W ten sposób twórcy sprawdzą, czy grafika przykuwa uwagę użytkowników i czy są oni skłonni przy jej pomocy wywoływać powiadomienia na żądanie wcześniej, niż po zidentyfikowanej interakcji ze stroną.

W ramach eksperymentu, tym razem w stabilnym Firefoksie 67, Mozilla chce również zebrać możliwie dużo danych statystycznych o sposobie korzystania z powiadomień. Ma to pomóc lepiej dopracować ewentualnie dalej rozwijane mechanizmy blokowania komunikatów w niektórych przypadkach.

Blokowanie powiadomień dostępne w Firefoksie 68 Nightly

Aby testować blokowanie powiadomień, wystarczy pobrać najnowsze wydanie Nightly przeglądarki Firefox. Można je znaleźć w naszym katalogu oprogramowania. Na karcie programu Firefox należy odwiedzić menu Wszystkie wersje i tam wskazać właściwe wydanie do pobrania.

Stabilne wydanie Firefoksa zyskało niedawno kilka interesujących możliwości. W edycji 66 dodano automatyczne wyciszanie dźwięku w filmach, zaś wcześniej w programie pojawiła się także obsługa grafik WebP.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (27)