Folding@home jest jak 500 najmocniejszych superkomputerów. Ponad 2,4 eksaflopsów
Folding@home osiąga 2400 petaflopsów mocy obliczeniowej, czyli więcej, niż 500 najmocniejszych superkomputerów świata łącznie. Internauci z całego świata użyczają swoich komputerów, aby pomóc w wynalezieniu leku na chorobę COVID-19, wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2.
O projekcie Folding@home zrobiło się głośno po dość entuzjastycznym rozreklamowaniu go przez niektóre firmy technologiczne czy środowiska gamingowe. Były to między innymi Nvidia, Opera czy PC Master Race. Ich spore zasięgi przełożyły się na faktyczne liczby.
Pod koniec marca projekt Folding@home osiągnął już 470 petaflopsów mocy obliczeniowej. Wówczas, porównywano ją do dwukrotnej mocy najbardziej wydajnego superkomputera na świecie - IBM Summit. Dzisiaj Folding@home ma już moc łącznie 500 superkomputerów świata, 2,4 eksaflopsów czy też 2400 petaflopsów.
Greg Bowman prowadzący projekt Folding@home poinformował na Twitterze, że w ciągu godziny na serwery trafia blisko 6 TB danych. Naukowcy nie byli przygotowani na tak liczny odzew. Musieli zająć się przerzucaniem danych z serwerów, ponieważ brakowało już na nich wolnego miejsca.
Projekt Folding@home polega na przeprowadzaniu symulacji zachowania białek oraz projektowaniu nowych leków. Aby pomóc, wystarczy pobrać i zainstalować oprogramowanie, oraz wybrać opcję "Any disease" w liście "I support research fighting". Powinna być ustawiona domyślnie, ale lepiej się upewnić.
"Any disease", ponieważ badania nad wirusem SARS-CoV-2 mają aktualnie najwyższy priorytet. Po upewnieniu się, że wszystko jest ustawione jak należy, można rozpocząć pobieranie i obliczanie danych. Ilość mocy obliczeniowej, jaką chcemy przekazać, można dostosować własnoręcznie.
Dedykowany klient Folding@home jest dostępny do pobrania z naszej bazy oprogramowania.