GalleryNext - nowa galeria dla Androida stworzona przez zespół CyanogenMod
Czy galeria jest ważnym elementem oprogramowania telefonu? Kiedyś raczej nie miała większego znaczenia i pozwalała po prostu sprawdzić dzwonki. Teraz, gdy często aparaty w jakie są wyposażone topowe smartfony kładą na łopatki wiele z dostępnych na rynku kompaktów nikogo już nie dziwi robienie zdjęć telefonem. Do ich przeglądania przydatna będzie odpowiednia aplikacja i tu z pomocą przychodzą twórcy CyanogenModa. Tym razem zespół tworzący jedną z najpopularniejszych modyfikacji Androida postanowił zabrać się za aplikację galerii. Ta domyślnie dostępna do tej pory pochodząca z projektu AOSP co prawda nie była zła, lecz jej możliwości trudno nazwać ogromnymi. Zastąpić ma ją najnowsze ich dzieło pod nazwą GalleryNext .
14.01.2014 22:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Z pozorów aplikacja również wydaje się dosyć prosta. Szybko okazuje się jednak, że łączy w sobie prostotę z naprawdę przydatnymi funkcjami. Cel jaki obrali sobie twórcy to szybki dostęp do wszystkich obrazów jakie posiadamy… odpowiadać ma za to możliwość integracji z kilkoma zewnętrznymi usługami: Flickr!, Picasą (obecnie zdjęcia Google+), Facebookiem a także Dropboksem. Wybierając z wysuwanego menu odpowiednią opcję użytkownik może szybko połączyć się z danym kontem, powiązać je, no a później już tylko mieć łatwy dostęp do obrazków. Oczywiście nadal można wyświetlać obrazy zawarte lokalnie na urządzeniu. Pozostałe możliwości to wsparcie dla odtwarzania materiałów wideo oraz animowanych grafik w formacie gif. Nie zapomniano także o funkcji jaką można by nadać nazwę „ciekawe chwile”: jest to funkcja w pełni automatycznego grupowanie zdjęć na podstawie ich metadanych np. daty wykonania czy lokalizacji.
Przy przeglądaniu konkretnych zdjęć można użyć systemowego mechanizmu udostępniania, a także sprawdzić ich detale. W dalszych planach znajduje się wsparcie dla edytora, poprawki znalezionych błędów, a także obsługa trybu pełnoekranowego jaki zadebiutował w Androidzie 4.4 KitKat i jaki pozwala na ukrycie wszystkich elementów interfejsu (immersive mode). Autorzy czekają także na sugestie samych użytkowników. Aplikację można już wypróbować. Najpierw należy dołączyć do społeczności na Google+, następnie dołączyć do testów beta w sklepie Google Play. Przypominamy, że takie wymogi to wymysł samego Google, a nie autorów CyanogenModa.