Gmail na Androida z cofaniem wiadomości: od teraz możesz anulować e‑maila po wysłaniu
Użytkownicy Gmaila na smartfonach z Androidem mogą w końcu korzystać z nowej funkcji aplikacji. Mowa o możliwości wycofania dopiero co wysłanego e-maila, kiedy nadawca zorientuje się w ostatniej chwili, że wysłał wiadomość przez przypadek lub nie dodał do niej istotnych załączników. Dzięki odświeżonemu powiadomieniu o wysyłanej wiadomości, proces ten można przez kilka sekund anulować, by poprawić ewentualne błędy.
Jak zauważono w zagranicznych mediach, nowość zaczęła pojawiać się wśród użytkowników korzystających z Gmaila w wersji 8.7 i nowszych. Niestety okazuje się, że funkcja nie u wszystkich dostępna jest od razu. Google najprawdopodobniej udostępnia aktualizację seriami i sam fakt posiadania zaktualizowanej, najnowszej wersji aplikacji nie gwarantuje jeszcze, że cofanie będzie w niej dostępne.
Działanie można w prosty sposób sprawdzić, wysyłając testową wiadomość. W nowej wersji programu po kliknięciu Wyślij, informacja o wysyłanym e-mailu powinna pojawić się u dołu ekranu w formie szerokiej belki z dostępną opcją anulowania, nie zaś jak dotychczas, jako wyskakujące powiadomienie.
Warto dodać, że niecierpliwi mogą spróbować alternatywnych metod na szybsze wywołanie nowej funkcji w swojej wersji aplikacji. Jednym z pomysłów proponowanych przez zagraniczne media jest wyczyszczenie danych aplikacji Gmaila i wymuszenie jej zatrzymania, co ma poskutkować włączeniem nowych powiadomień przy kolejnym uruchomieniu. Inna metoda to instalacja najnowszej wersji programu bezpośrednio z pliku APK, w przeciwieństwie do aktualizacji z serwerów Google za pośrednictwem Sklepu Play.
Niestety żadna z tych metod nie poskutkowała pojawieniem się nowych powiadomień w moim przypadku, co pozwala założyć, iż dostępność nowości ograniczana jest nie tyle do konkretnych urządzeń czy wersji systemu, ale zależnie od użytkowników. Jedynym rozwiązaniem w tym przypadku będzie więc po prostu uzbrojenie się w cierpliwość.
Co ciekawe, możliwość cofania wysyłanych wiadomości w kilka sekund po ich wysłaniu pojawiła się w webowym Gmailu już ponad 3 lata temu. Co więcej, użytkownicy, którzy uprzednio świadomie korzystali z funkcji eksperymentalnych Gmaila, mogli z niej korzystać jeszcze wcześniej. Implementacja tego drobnego, ale przydatnego dodatku w mobilnej wersji aplikacji dopiero teraz może więc być zaskoczeniem.