Gmail testuje znikające e‑maile, nie odczytamy ich bez konta Google?
Nowy wygląd Gmaila to nie koniec zmian, jakie szykuje dla nas Google. Testerzy odkryli kolejną nowość w nowej wersji świetnej poczty – znikające wiadomości. Okazuje się, że będzie można wysyłać e-maile, które po określonym czasie ulegną samozniszczeniu, podobnie jak w niektórych komunikatorach czy usłudze Proton Mail.
W widoku pisania nowego e-maila testerzy zauważyli ikonkę z podpisem confidential mode (tryb prywatny, poufny). Z opisu wynika, że adresat takiego e-maila nie będzie mógł go przesłać dalej, skopiować jego treści ani go wydrukować. Zapewne w niektórych klientach zostanie zablokowana także możliwość robienia zrzutów ekranu – na Androidzie nie jest to żaden problem. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że Google nie wspomina nigdzie o szyfrowaniu tych wiadomości, co znacznie pogarsza ich „poufność”. Bez szyfrowania end-to-end wiadomość będzie można odczytać „po drodze”.
Ponadto wiadomość staje się nieczytelna po wyznaczonym przez nadawcę czasie, tak samo jak w Proton Mailu. Długość jej życia można wyznaczyć na dowolny czas, nawet na kilka lat.
Co więcej, można poprosić adresata, by potwierdził swoją tożsamość, zanim uzyska dostęp do treści. Właściwy odbiorca e-maila otrzyma hasło do niej SMS-em. Efektem ubocznym będzie oczywiście powiązanie numerów telefonu z kontami Google, ale coś za coś.
Poufne e-maile z Google'a działają także z aktualnymi skrzynkami Google. Adresat nie otrzyma pełnej treści wiadomości, ale odnośnik do niej. By ją odczytać, musi zalogować się na konto Google ponownie. Kopiowanie i przesyłanie wiadomości dalej było zablokowane, ale można było zrobić zrzut ekranu.
Na razie nie wiadomo jak te wiadomości będą się zachowywać, gdy zostaną wysłane do użytkowników poczty innych dostawców. Niestety obecnie brakuje standardowego protokołu obsługi poufnej korespondencji. Prywatne e-maile wysłane ze skrzynek Proton Mail do innych wyglądają jak zwykłe wiadomości, ale są automatycznie usuwane ze skrzynki odbiorczej po upływie wyznaczonego czasu. Google jednak ma dostatecznie dużą siłę przebicia, by zmuszać użytkowników do logowania na konto Google, jeśli chcą zobaczyć treść poufnej wiadomości.
Możliwość wysyłania znikających wiadomości z Gmaila może przekonać innych dostawców, że warto inwestować w takie możliwości. Czekamy więc na odpowiedź konkurencji. Dla nas najlepiej by było, gdyby zadbali o kompatybilność między skrzynkami, ale raczej nie możemy na to liczyć.