GNOME w Ubuntu już dostępne w kompilacjach testowych
Nadeszła wyczekiwana przez linuksową społeczność chwila – środowisko graficzne GNOME jest już dostępne w testowych kompilacjach Ubuntu. Po testach możemy stwierdzić, że (przynajmniej na razie) migracja przebiega bez zaskoczeń, a nowy podstawowy wariant Ubuntu nie różni się szczególnie od dystrybucji Ubuntu GNOME.
Ekran logowania LightDM, który docelowo zostanie zastąpiony przez GDM, oferuje już tylko dwie sesje GNOME oraz GNOME wyświetlane na Waylandzie. Domyślną jest jednak sesja bazująca na serwerze X, jednak także w wariancie z Waylandem nie napotkaliśmy problemów z wyświetlaniem i stabilnością.
Użytkownicy Ubuntu GNOME i innych dystrybucji z tym środowiskiem nie będą zaskoczeni. Okna są oprawione w skórkę Ambiance, oczywiście z uwzględnieniem przyjętego w GNOME układu, szerokiego paska tytułu i przycisków na nim, dotyczy to także przycisków nawigacyjnych.
Na ekranie pulpitu nie jest widoczny żaden odpowiednik docka, zobaczymy go dopiero w ekranie aktywności. Po jego lewej stronie zobaczymy dock z przyciskiem wywołującym siatkę aplikacji umieszczonym na samym dole panelu. W centrum pojawią się miniatury okien, zaś po prawej widoczny jest panel wirtualnych pulpitów.
O ile w migracja na gnomowy sklep z oprogramowaniem miała już miejsce w stabilnym Ubuntu, tak w opublikowanym właśnie wydaniu testowym otrzymujemy nowe ustawienia systemowe, które stanowią oczywiście fork z GNOME. Całość prezentuje się w sposób bardzo zbliżony do ustawień Ubuntu i trudno oczekiwać, aby nawet najmniej zaawansowany użytkownik musiał nabierać nowych przyzwyczajeń.
Niewiele nowości pojawiło się (znów – na razie) wśród domyślnych pakietów. Wbrew wcześniejszym dyskusjom prowadzonym wśród społeczności, domyślnym klientem poczty pozostaje Thunderbird. Ponadto do dyspozycji użytkowników oddany zostaje między innymi Firefox, Rythmbox czy pakiet LibreOffice.
Pierwszej stabilnej wersji Ubuntu z GNOME spodziewamy się w 19 października. Wydanie będzie nosiło Artful Aardvark. Można oczekiwać, że do tego czasu środowisko zostanie jeszcze zmodyfikowane (domyślna sesja na Waylandzie, implementacja GDM), jednak pogląd na to, jak prezentuje się Ubuntu po migracji można już wyrobić sobie po pobraniu obrazów testowych.